Ve Francii možná skutečně vznikl výjimečný kovový vodík

TLDR verze: Kovový vodík by mohl přinést svět budoucnosti jako ze starých vizí. Šance na to, že jsme jej skutečně vyrobili, je s novou studií o něco vyšší – ale zatím nikoliv stoprocentní. Studie tu.

Raději nekýchat

Z „objevu“ kovového vodíku je už prakticky každoroční tradice! Teoreticky tenhle matroš predikoval Eugene Paul Wigner již před víc jak osmi dekádami. Z modelů mu tehdy vyšlo, že pokud by se podařilo běžný vodík extrémně stlačit, mělo by u něj dojít na permanentní proměnu vlastností. Především by se z něj měl stát báječný (supra)vodič, který by tak mohl přinést éru levnějších levitujících vlaků, úspornějších počítačů, snazších cest do kosmu a možná by tak zbylo konečně i na ty rakového batůžky.

Problém je, že teoreticky kovový vodík vzniká při obrovských hustotách 5×10^3 g.cm^−3 neboli také odborněji „kurnik, to je víc než v jádru Země!“. V roce 2017 nicméně tým z Harvardu pod vedením Isaaca Silvera oznámil, že se mu možná podařilo kovový vodík vyrobit! Jenže další vývoj situace vedl vstříc značné nejistotě. Jiné týmy přišly s alternativními vysvětleními naměřených hodnot, harvardský titěrný vzorek se navíc později ztratil.

Možná někdo z vědátorů jenom v nesprávný čas kýchl, nabízela se však i méně příjemná vysvětlení. V teorii by přitom pravý kovový vodík měl zůstat stabilní při pokojové teplotě a tlaku (podobně jako se grafit přemění na diamant a diamant se pak pýchou přesto nerozpadne v pokojovém tlaku), takže ztráta vzorku důvěře v pokus příliš neprospěla.

Jako obvykle, když se Američanům nedaří, přispěchají na pomoc Francouzi! Tým Paula Loubeyre z Francouzského výboru pro atomovou energii tak vloni oznámil, že možná také kovový vodík vyrobili. Ke stlačení použili nový diamantový hrot se špicí ve tvaru toroidu (což je velmi laicky řečeno, tvar koblihy). Také tentokrát se objevili pochybovači, a není to překvapivé – vytvořit tlak 3 miliard pascalů, není žádná maličkost…

Raději nedoufat

Skoro rok na francouzský objev sedal prach, nyní se však jejich studie (původně vydaná na prepublikačním serveru arXiv, kam si každý může vydat prakticky cokoliv) vyšla v prestižním žurnálu Nature! To znamená, že nezávislí vědátoři její merit a přínos potvrdili jako validní a legitimní! Přesto byste dnes povečeřet šampaňské, alespoň nikoliv kvůli vzniku kovového vodíku, raději neměli. Že Frantíci dosáhli svého, totiž stále ještě nezaručuje, že kovový vodík nutně vznikl…

Ačkoliv totiž potenciální vznik kovového vodíku vypadá slibně, studie mluví stále jenom o „pravděpodobné“ výrobě materiálu. Není to tak, že by Frantíci vyrobili metrák nového materiálu, který by už otestovali na svých levitujících vlacích. Vzorek je furt velmi malý a práce vlastně řeší (pravděpodobný) důkaz přechodu běžného vodíku na kovový skrze spektrometrii. Jinými slovy, vědátoři měřili světlo procházející vzorkem a z toho odvozovali i měnící se podmínky materiálu.

Nelze tak stále stoprocentně vyloučit, že změna v datech je chybou měření. Bude tak nutno provést další podrobná měření, aby byl vyloučen možný vliv jenom jednoho efektu. To znamená především měření vodivosti. S nimi zatím Frantíci z logických důvodů čekali.

Ačkoliv by kovový vodík měl sice přežít pokojové teploty, jistě se to neví (nikdo to zatím nezkusil) a nikdo nechce riskovat opakování harvardské práce s jejím „vypařeným“ (potenciálním) vzorkem materiálu. Co hůře, na malý vzorek se jenom obtížně aplikují elektrody, což při manipulaci v labinovských podmínkách další měření neulehčuje.

Doufám, že vám teď kontextová reklama prodává nějaké labradory.

O krok dál

Přesto bylo již potvrzeno, že na měření vodivosti v dohledné době dojde, takže bychom snad brzy měli být moudřejší! Se schválením práce v Nature je však momentálně důvod k opatrnému optimismu. Nakonec, pokud by kovový vodík skutečně vznikl, nic to nezaručuje, že budou maglevy v dohledné době jezdit i do každé druhé vesnice. I pokud by kovový vodík vznik a i pokud by byl stabilní za pokojových podmínek, výroba extrémním tlakem je výzva sama o sobě. Zvláště pro rozumné kvantity matroše.

Ačkoliv tak nad výsledky raději ani nedoufám, rozhodně by se nedalo říct, že by v případě úspěchu studie byla oficiálně vyhlášena utopie. Z vyrábění kovového vodíku tak nejspíše bude každoroční tradice i nadále – postupem času však snad bude stále blíž a blíž praktickému světu.

[LL]

Potvrzení kovového vodíku by bylo jednou z událostí roku! Připomeňte si, s čím z loňského roku srovnávat.

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama