Proti viru Zika bychom se mohli vyzbrojit léky původně vyvíjenými proti rakovině

TLDR verze: Protože to vypadá, že virus nutně potřebuje stejný gen, jako agresivní glioblastomy. Studie tu.

Zámek a klíč

Přestože virus Zika známe už nějaké to třičtvrtěstoletí, stále proti němu nemáme ni vakcínu, ni léky. Jeho infekce vás taky jako dospělého člověka příliš trápit nemusí, symptomy infekce vymizí během několika dní. Pokud náhodou nejste těhotná žena.

Všechny viry se musí dostat do buňky hostitele, aby se mohly replikovat. Zika k tomu potřebuje, a specificky si vybírá, buňky centrální nervové soustavy, které následně likviduje. Viry někdy používají struktury podobné „klíči“, které pasují do „zámků“ na buňkách. Pokud klíč pasuje, buňka virus „spolkne“, a tím se viru otevře široká paleta možností, jak se uvnitř buňky replikovat.

Blokace „zámku“ je tak standardní strategie antivirotických léčiv. U viru Zika se však buněčný zámek záhy ukázal být obtížně identifikovatelným – v roce 2015 jsme si už už mysleli, že ho máme, ale gen AXL se ukázal být falešným vodítkem. Virus Zika je sice velmi rád, když je jím buňka vybavená, ale obejde se i bez něj.

Nicméně to vypadá, že tým vědců z Kalifornské univerzity v San Diegu, vedený Shaobo Wangem, kápnul na skutečně naprosto nezbytný zámek, bez kterého zůstane virus Zika na dešti mimo buňku.

Integriny FTW

Vědátoři ve studii nejdříve použili buňky glioblastomu, agresivního nádoru mozku. Aby odhalili, bez kterého genu buňky si virus neškrtne, použili vědci CRISPR v masivním měřítku. V každé buňce eliminovali pomocí CRISPRu jeden gen – a otestovali tak téměř 20 000 genů! To je drtivá většina kódujících lidských genů. (Já jen pro perspektivu, jak OP CRISPR ve výzkumu doopravdy je.)

Postupně pak vybrali geny, jejichž odstranění neohrozilo buňky samotné a zároveň neumožnilo viru se v nich replikovat. Výběr se jim podařilo zúžit nejdřív na 11 kandidátů, a posléze jednoznačně odhalit buněčný „zámek“ jako jeden gen z rodiny integrinů, konkrétně integrin ITGB5. Ten je velmi potřebný ve vyvíjejícím se lidském mozku, což přesně kopíruje pole působnosti viru Zika.

Tahle reklama je určitě cool, ale je tak cool jako CRISPR?

A to je velmi dobrá zpráva! Integriny jsou totiž intenzivně zkoumané geny, i pro jejich roli v rakovině. Dokonce jsou již ve vývoji léky na ně cílené! Cilengitide má za sebou už i klinické testy druhé fáze, které demonstrovaly, že je člověkem dobře tolerován. Dva z těchto léků (včetně cilengitidu) otestovali vědci na skupině myšek, které byly následně infikovány virem Zika. Podařilo se jim tak omezit infekci virem i destrukci nervových buněk.

Naděje pro komáry

Abych však trochu zmírnil nadšení, zatím se stále nejedná o léčbu „do měsíce ve vašich lékárnách“. Přestože cilengitid má značný náskok, ještě je třeba prokázat, že bude proti viru Zika efektivně fungovat i u lidí.

Tento příspěvek se líbí 9 z 10 komárů, kteří virus Zika přenáší. Po vyvinutí léku Zika by totiž mohli lidi konečně přestat s jejich sterilizací, která jim značně otravovala život.

[TL]

A nyní ke zprávám o viru HIV:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama