Koronavirus & Chodící žraloci – Týden ve vědě 20. až 16. ledna 2020

Uplynulý týden ve vědě byl tedy mimořádně vydatný!

IMUNOTERAPIE – Nově objevená imunitní buňka opravdu likviduje více druhů rakoviny! Jsme na prahu „univerzálnější“ imunoterapie proti rakovině? To ukáže až další studium. Přinejmenším však imunoterapie získává potenciální novou zbraň

KOSMONAUTIKA – Kyslík na Měsíci můžeme získat i z lunární horniny! Studie Evropské kosmické agentury vypilovala techniku zpracování regolitu. Ta by snad relativně brzy mohla z horniny získávat nejen kyslík, ale i kovy!

EKOLOGIE – Horký proud zabil v Tichomoří v roce 2016 až milion ptáků. Proud totiž vyvolal sérii reakcí, které vedly k úbytku potravy pro alkouny. A to se podepsalo i na úbytku alkounů samotných. Situace se může opakovat…

ZOOLOGIE – V tropických vodách byli identifikováni noví „chodící žraloci“. Zdá se, že díky životu v mělčinách si z ploutví vyvinuli silnější končetiny. Opakují tak vlastně stejný mechanismus, díky kterému život kdysi opustil rodné vody!

ASTROFYZIKA – Vědci dovedou přesněji měřit vlastnosti černých děr! Nové metody přicházejí z kombinace teoretických modelů i observačních dat! A zásluhu na tom mají i čeští vědci a vědkyně.

EPIDEMIOLOGIE – Světem se šíří „čínský“ koronavirus! Mezinárodní reakce vůči šíření byla však zatím poměrně pružná, a virus se zdá být i méně letální než SARS. Nerad bych tak chválil dne před večerem, ale riziko velké pandemie se zatím zdá být spíše menší.

A ještě videa

Na mém youtubovském kanále jsme si tenkrát popsali, jak reálně vypadá studium černých děr – a to na rozhovoru s oceněnou českou astrofyzičkou Petrou Sukovou! Tradičně vyšly i další dvě videa – video verze týdne ve vědě pro analfabety. A video o zcela jiném výzkumu černých děr, které připomíná vliv singularit na evoluci vesmíru!

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama