Hořící Austrálie & AI proti rakovině – Týden ve vědě 6. až 12. ledna 2020

Druhý lednový týden ve vědě je tu – a nenechá nejspíše nikoho chladným!

EKOLOGIE – Austrálie čelí nejsilnějším požárům za poslední roky. Klimatické změny za ohně nemůžou, nejspíše však zvyšují jejich rozsah. Léto na jihu přitom sotva začalo…

MEDICÍNA – Za smrtící epidemii e-cigaret může olejová příměs THC náplní. Vyplývá to z definitivního prohlášení instituce CDC. Příměs byla typicky přidávána do podomácku vyrobených či ilegálních náplní.

ASTRONOMIE – Hvězda Betelgeuse by mohla vybouchnout do 100 tisíc let! V poslední době hvězda vzdálená před 500 světelných let bledne. Přesto bychom její přeměnu do supernovy neměly čekat zrovna brzy…

MEDICÍNA – Narodilo se třetí geneticky upravené dítě! Vyplynulo to z rozsudku vědce Che Ťien-kchueje, který byl autorem výzkumu. On sám v rámci rozsudku dostal tři roky odnětí svobody.

AI/MEDICÍNA – Umělá inteligence předpovídá návrat rakoviny. Japonské strojové učení se naučilo predikovat vývoj choroby dokonce lépe než lidé. Mohlo by tak napomáhat rychlejší reakci a zvýšit šance na přežití pacientů.

HISTORIE – Velký středověký hladomor způsobily záplavy! Naznačuje to nová práce, usuzující na rekordní přívaly vody z analýzy stromů. Katastrofa z let 1314 až 1316 byla počátkem konce pozdního středověku.

A ještě videa

Na mém youtubovském kanále jsme si tenkrát prosvištěli nenáročné video o tom, jestli je káva zdravá (viz níže). Tradičně vyšly i další dvě videa – video verze týdne ve vědě pro analfabety, a video verze rozšířeného článku o epidemii nemoci e-cigaret.

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama