GMO háďátka žili 5x déle než jejich organičtí bratranci

TLDR verze: Máme tu pokrok v prodlužování života – alespoň života nematod, skrze úpravu genů spojených se stárnutím. Původně přitom výzkumníci předpokládali, že výsledek prodlouží život červíků o 130 %, nikoliv 500 %! Studie tu.

Staré známé stárnutí

Stárnutí… stárnutí never changes. To je dogma, ve kterém žije drtivá většina populace. Týká se nás všech a eventuálně jsou to komplikace způsobené stárnutím, které nás pošlou do věčných lovišť. Většina z nás je přesvědčená, že boj se stárnutím je marný, maximálně tak limitován na kosmetické vylomeniny. Ale musí tomu tak nutně být?

Jak ukazuje více a více výzkumu, ne tak docela. Alespoň teoreticky. Již nyní víme o jednoduchých změnách životního stylu, které prokazatelně aktivují geny „dlouhověkosti“. Dokonce již máme k dispozici i léky, některé běžně dostupné v lékárně, které na tyto geny působí!

Ačkoliv věk dožití se průběžně zvyšuje již nějakých pár dekád, či dokonce století, rozhodně s ním nestoupá i počet let prožitých ve zdraví. Většina starší populace poslední roky svého života tráví v nemoci a bolestech, což není moc veselý osud.

Avšak dlouhověkost v moderním pojetí se tomuto problému postavila čelem. Neudržuje totiž lidi „uměle“ naživu, bojujíce se zdravotními komplikacemi, ale přímo zabraňuje fyzickému stárnutí! Bez oslabení organismu způsobeného stárnutím by se drasticky omezily i zdravotní komplikace s ním spojené. Rakovina, cukrovka, srdeční problémy i Alzheimer způsobené stárnutím by mohly být zapomenuty! Pun intended.

Háďátka v dlouhém důchodu

Pojďme se tedy podívat na zatím nejaktuálnější studii, která tomu přispívá. Vědátoři se u háďátek alias nematod alias červíků, na nichž probíhá výzkum dlouhověkosti, rozhodli pohrát si s regulací dvou genů. O daných genech se ví, že jejich (ne)aktivita způsobuje buněčné stárnutí. Pokud se tyto dva geny vypnou, dojde u háďátek ke prodloužení života o 100 % a 30 %, dle vyplého genu. Avšak kombinace tohoto vypnutí způsobila prodloužení života, místo o předpokládaných 130% prodloužení věku dožití až o 500 %!

Takový experiment se povést u lidí, tak si užíváme až čtyřech století života! Samozřejmě musím překvapivě odhalit, že háďátka nejsou lidé, takže nemusí platit ani přímá korelace daného efektu (nebo efekt samotný). Přesto jde rozhodně o povzbudivé zjištění i stran výzkumu lidské dlouhověkosti!

Co je v této studii bonus? Hháďátka a lidé (někteří více než jiní) především sdílejí ekvivalenty takovýchto genů – stejné geny tedy najdeme i u nás! Ačkoliv genová terapie a hraní si s geny u lidí ještě není úplně běžná záležitost, do budoucna by bylo možné editací těchto genů zásadně prodloužit věk dožití i kvalitu života!

Stále platí, než k něčemu podobnému vůbec dojde, máme ještě minimálně pár dekád. Ale už teď máme ověřené, co geny dlouhověkosti aktivuje a co je naopak vypíná, ať už se to týče suplementů či životního stylu. A minimálně nemůžeme vyloučit, že jedna pozitivní změna s druhou nám nepřidají dva zdravé roky, ale třeba deset! Což není špatný prospekt.

Budoucnost je pro starý

Společnost, kde se lidé běžně nedožijí průměrně 80-ti let, ale třeba 120-ti, kdy drtivou většinu svého života jsou zdraví a produktivní, je zatím velmi těžce představitelná. Může se jen spekulovat, jak by se vyřešila vyšší populace, jak by se změnila ekonomika i naše společnost jako taková. Ale na druhou stranu, pracovníci se 70-ti lety zkušenosti v oboru, praprarodičové, co by mohli pomoci vychovávat svá prapravnoučata i potomci, co by nemuseli vidět své rodiče, jak jim umírají před očima na nemoc, která se týká na všech; stárnutí, je něco, co má smysl zkusit.

Ze studií, jako je tato, však tane mé přesvědčení, že není otázka jestli, ale kdy taková doba nastane. A ačkoliv tato doba s sebou přinese mnoho výzev, je tato Vědátorská podjednotka velmi optimistická, že si s těmito výzvami nejen poradíme, ale že to dobré, co s tím přijde, mnohonásobně převýší jakékoliv komplikace. Ale jak rád říkávám, je jeden způsob, jak to zjistit. Vyzkoušet to.

[ML]

Pro zájemce o to žít věčně, informativní video zde:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama