Důvěra v roboty & historie Česka – (Dvou)týden ve vědě 23.12.2019 až 5.1.2020

První týden ve vědě tohoto roku je tu! Namotivujte se novou porcí vědy!

GEOLOGIE – Na zemské jádro možná sněží železoSeizmické vlny naznačují, že dosavadní modely složení jádra budou potřebovat poopravit. Zdá se, že skrze sněžení krystalizovaného železa totiž zemské jádro, respektive jeho vnitřní část, přibírá na váze.

ROBOTIKA – Důvěra lidí v robota stoupá, pokud jim robot svou činnost vysvětlíUkázala to sociologická práce, která nechala roboty komunikovat svou činnost. K takové mašině měli lidé vyšší důvěru než ke stejné mašině, která však mlčela jako hrob! 

ARCHEOLOGIE – Stáří mnoha českých vesnic a měst je zřejmě vyššíZjistila to tuzemská studie datující věk sídlišť pomocí nových archeologických prostředků. První oficiální zmínky z kronik sou dle ní mnohem starší než reálný vznik sídlišť.

EVOLUCE – Vznik života měl lepší podmínky v jezerech bohatých na fosforAčkoliv se stran vzniku života často uvažuje nad mořskými hydrotermálními průduchy, koncentrace klíčového fosforu v jezerech byla zřejmě neméně důležitá!

KOSMONAUTIKA – Hvězdný stroj by mohl pohnout celou sluneční soustavouHypotetický Caplanův motor sestávající se z Dysonova roje a Bussardových ramjetů zatím neexistuje. Teoreticky by však jednou mohl překovat Slunce v jakousi obří raketovou trysku!

ANTROPOLOGIE – Objevena poslední bašta umírajícího druhu Homo erectusTen byl náším přímým předchůdcem, ale s příchodem Homo sapiens začal před 400 tisíci lety mizet! Nyní vědci potvrdili, že ještě 100 tisíc let nazpět existovala na jihu Indonézie osada obývaná Homo erectus.

A jako bonus videa…

Na mém youtubovském kanálu jsme si o vánocích dali trochu voraz, aby nám tolik nehrabalo. Ale mohli jste tu nakoukat kratší anebo delší (níže) verzi sumáže vědy z roku 2019!

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama