Zvířecí mutanti & asteroid Bennu – Týden ve vědě 9. až 15. prosince 2019

Ještě se sedmkrát vyspíme… a bude tu další týden ve vědě!

MEDICÍNA – Chiméra prasete a opice se poprvé dočkala porodu, jednou může sloužit produkci orgánůDoposud podobné chiméry vznikaly jenom jako embrya, nyní se poprvé dočkali porodu. Všechna zvířata však brzy po něm zemřela, výzkum chimér tak zdaleka nekončí.

MEDICÍNA – Háďátka stresovaná za mlada si užívají dlouhověkosti. Zjištění by mohlo vést k postupům, které by mohly zásadně ovlivnit věk dožití i u lidí! Zatím ale platí, že háďátka nejsou nutně totéž, co i lidé…

CHEMIE – Sladíte kávu? Pak kofein vstřebáte rychleji než kávoví puristéCukr totiž stabilizuje monomery, a destabilizuje agregáty, čímž napomáhá kofein lépe rozpustit. Černý mok je na tom stran zdravotních benefitů obecně spíše lépe, než se dříve soudilo.

ASTRONOMIE – Asteroid Bennu kolem sebe trousí smetí podobně jako kometyOkolí asteroidů je možná živější, než jsme donedávna čekali. Přináší to alespoň rok sledování okolí asteroidu Bennu!

MEDICÍNA – Kyborgové o fous blíže, vznikla první mapa nervových spojů v páteři. Různé nervy v míše totiž odpovídají za různé pohybové aktivity. Akurátní mapa by tak mohla usnadnit další vývoj potenciálních implantátů.

PALEONTOLOGIE – Po konci dinosaurů ovládli mělčiny obří tučňáci! Subtropické mělčiny byly 62 milionů let nazpět zřejmě obydlené velkými tučňáky. Ukazuje se tak, že tučňáci zřejmě doznali po konci éry dinosaurů rapidní evoluce.

A jako bonus videa…

Na mém youtubovském kanálu jste si mohli nakoukat video verzi článku o tom, jak život přežil nedostatek kyslíku v periodě obří doby ledové Snowball Earth! Každý týden se snažím jednu z nejzásadnějších novinek zmutovat do video podoby, aby mohl kanál žít vlastním životem (jak by kanály měly), můžete to však zhodnotit ve videu níže. Krom toho proběhli i tradiční Vědátoři na pivu, tentokrát o HIV – hostem byl tentokrát Martin, který na Vědátora pod nickem [MJ] pravidelně sepisuje články ze světa biochemie a medicíny. Nu a dnes v neděli vyšel i nový video týden ve vědě pro lidi, kteří mají raději pohyblivé obrázky než nepohyblivý text.

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama