Nová terapie může vyléčit HIV+ novorozence

TLDR verze: Vědci zjistili, že včasné započetí antiretrovirální terapie (cART) u dětí narozených HIV+ matkám má velkou šanci zamezit HIV se v těle usadit. HIV má tendenci dělat v těle tzv. rezervoáry; což jsou populace latentně infikovaných buněk, které zatím nelze nijak cíleně odstranit. Bylo však zjištěno, že včasné započetí HIV terapie zabrání tvorbě těchto rezervoárů natolik, že po ukončení terapie jsou novorozeňata prakticky zdravá!

Ze života s HIV

Ať už chceme nebo ne, HIV tu mezi námi ještě nějakou dobu bude. Je to virus nesmírně vyčůraný a přizpůsobivý. To má mimo jiné za důsledek, že HIV, a jeho konečná fáze, AIDS, už poslal do věčných lovišť 32 milionů lidí. Co není úplně veselé je fakt, že zhruba stejné množství je na světě aktuálně HIV pozitivní.

Co je ještě méně veselé je fakt, že ačkoliv HIV není úplně snadné chytit, je bohužel příliš snadné ho přenést z matky na dítě. Jen v USA ročně porodí až 7000 HIV+ žen. Nepodstupují-li cART, 25 % žen tento virus přenese na své dítě. Pokud tyto dětí nebudou léčeny, 30 % se jich nedožije svých prvních narozenin a 50 % se nedožije svých druhých narozenin. 🙁

Nicméně, nic není tak tragické, jak se může zdát. Chytří páni z Harvardské univerzity přišli s novou studií, kde zjistili, že mimčo, co se narodilo HIV+ rodičce nemusít mít stejně tragický osud jako jeho předci! Hlavním důvodem pro to, proč se nás HIV drží jak žvýkačka ve vlasech jsou  tzv. HIV rezervoáry. Jedná se o populace buněk náchylné na infekci, ve kterých se HIV umí schovat před naší imunitou. Takto schované HIV se pak může kdykoliv znovu probudit a začít dělat neplechu. Ale co kdyby rozsáhlé HIV rezervoáry prostě nikdy nevznikly?

Odstranění HIV rezervoárů je aktuálně hlavní klíč pro vyléčení HIV, ale znemožnění jejich vzniku je poněkud dobrý způsob, jak chronické infekci HIV zatnout tipec. Ačkoliv si většina HIV+ jedinců musí počkat na jinou formu terapie, mají všechny nenarozená, riziková mimča díky tomuto objevu důvod k radosti. Teda až potom, co se narodí.

Čím dříve, tím lépe

Jaký je vlastně průběh nemoci HIV? V prvotní fázi infekce se HIV rozšíří po celém těle a imunitní systém se s ním nějak snaží bojovat. Je nám podobně, jako bychom měli chřipku. Po pár dnech je nám zase hej. Ale co se stalo? HIV nezmizelo, ale stihlo se schovat do našich buněk (konkrétně přímo do naší DNA) a tam se „uspalo“. Až přijde vhodná chvíle, probudí se, a cyklus se zopakuje. A pak zas. A ještě jednou. A během toho všeho nám postupně zkapává imunita a v nejhorším případě nastane AIDS; selhání imunitního systému a sundá nás třeba taková obávaná rýmička.

Naštěstí už umíme tomuto HIV endgame zabránit různými léky, ale faktem je, že rezervoáry (tedy „spící“ HIV), byť držené pod kontrolou jsou důvod, proč se HIV zatím nemůžeme zbavit. Ale zpátky k dětem. Chytří páni totiž vyzkoušeli započít u novorozeňat terapii co nejdříve po narození. Výsledek? HIV nemělo šanci se zakořenit a imunita mimča si s ním dokázala poradit! V praxi to znamená, že obzvláště v zemích, kdy nejsou léky vždy dostupné můžeme tímto způsobem úspešně zabránít šíření HIV, ale také vyléčit někoho, koho by nemoc při nejlepším působila doživotní komplikace!

Až na pár výjimek nebylo možné HIV dosud vyléčit, a i ony výjimky byly při nejmenším rizikové. Tato metoda je další způsob, jak pomoci zamezit šíření HIV, a zároveň dát nastávajícím matkám naději, že jejich děti budou mít šanci na plnohodnotný život. Za mě dobrý. (y)

V čem je háček? Budeme-li uvažovat, že hlavní využití této formy terapie bude v Africe, bude poněkud náročně zajistit, že terapie opravdu začně třeba pár hodin po narození, a že bude prováděna dostatečně dlouho na to, aby se HIV skutečně vypudilo. Další věc je taky fakt, že metoda není stoprocentní, a nemoc u některých nešťastníků může i přes včasné započetí terapie znovu vypuknout. 🙁

Latentní versus aktivní infekce HIV

Svítá na maličko lepší časy

Abychom toto vše nějak dali dohromady, aktuálně nejlepší a nejspolehlivější způsob, jak zbavit svět HIV, je stále zamezit jeho šíření. Aktuální léky fungují pro tyhle účely docela slušně. Touto studií se znovu potvrdilo, že započetí terapie co nejdříve má však i potenciál nemoc vyléčit. Jsme tudíž k vyléčení HIV o husí krůček blíže. Ať už u dospělých či nenarozených dětí, tento přístup má šanci zachránit život.  (y)

Poučení tohoto článku? Prevence je klíčová. Máme spoustu spolehlivých způsobů, jak zamezit HIV se šířit. Ať už to je zamezení přenosu mezi dospělými, či zamezení přenosu z matky na dítě. Co nám tato studie potvrdila je, že včasný zákrok jak u dospělých tak u dětí má potenciál nemoci je zbavit. A co víc, máme další způsob, jak dát HIV co proto, i když už je zdánlivě pozdě! Radujme se tedy, protože i když je HIV virus zdánlivě neporazitelný, lidská vynalézavost je o krok blíže k jeho porážce.

[ML]

Pro zájemce video o HIV zde:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama