Hibernace lidí & Vymírání nočního hmyzu – Týden ve vědě 25.11. až 1.12. 2019

Zahřejte se pravidelnou dávkou novinek, které přinesl poslední týden ve vědě!

1

MEDICÍNA – První lidé byli uloženi do stavu hibernace. Jestli přežili, nevíme. Podchlazení na 10 °C dosáhli u lidí poprvé lékaři v Baltimoru. Děje se tak u pacientů s těžkým zraněním a krvácením. Výsledek studie bude ale znám nejdříve za rok.

PŘÍRODA – Starý objev kanibalistických mravenců má šťastný konec. Mravenci z polského podzemí, kteří sem propadali z povrchu, se vrátili do původní kolonie. Zbavili se tím i svých kanibalistických choutek.

MEDICÍNA – Blokování konců fibril může být novou zbraní proti Parkinsonovi! Nová metoda blokace konců přestaveného proteinu α synukleinuby mohla otevřít cestu k dalším zpomalení i poznání choroby. A přichází z tuzemsko-východoevropské spolupráce v rámci Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd!

KYBERNETIKA – Americká policie testovala v poli robopsa Spota! Robota si po nedávném oznámení Boston Dynamics na pár měsíců pronajala policie v Massachusetts. Reálně testovala jenom využití u pyrotechniků, to by však mohlo nakopnout vývoj i dalších, civilních aplikací.

ARCHEOLOGIE – Neandertálce zřejmě vyhubila jejich demografie, nikoliv primárně lidé! Důvody zmizení neandertálců naznačuje nová studie. Ačkoliv lidé nejspíše odchod neandertálců uspíšili, neandertálci sami by se dostali do existenční krize i vlastními populačními faktory.

EKOLOGIE  – Hmyzu nejspíše ubývá i díky nárůstu umělého osvětlení. Přehled dvou stovek studií ilustruje, že světla nočním hmyzákům komplikují orientaci a zvyšují šance na vymírání hmyzu. Měli bychom tak zvážit limitování světelného smogu a vyladění těch světel, kterých se nelze zbavit.

A jako bonus videa…

Na mém youtubovském kanálu jste si mohli nakoukat video o tom, jak pokračuje vývoj strojového učení. Tentokrát nejen na příkladu AI, která překonává v hraní StarCraftu II drtivou většinu lidí! Ale nejen na ní – celé video viz níž. Krom toho v úterý vyšla opět video novinka o kolonii mravenců-kanibalů! Nu a dnes v neděli vyšel i nový video týden ve vědě pro lidi, kteří mají raději pohyblivé obrázky než nepohyblivý text.

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama