Selhání Starlineru & marsotřesení – Týden ve vědě 16. až 22. prosince 2019

Poslední týden ve vědě roku 2019 je tu! Přečtěte si po boku cukroví a vaječňáku, co přinesla věda!

.

PSYCHOLOGIE – Lidé s psychickými problémy sdílejí některé „rizikové“ geny. Naznačuje to práce, která srovnávala geny lidí s psychickými problémy vůči lidem bez nich. Odhalení by jednou mohlo vést k lepší diagnostice i terapiím, možná včetně genových.

POČÍTAČE – Počítače už „skoro“ můžou slintat nad zvonečkem jako Pavlovovi psi. Čínská práce vyvinula návrh memristorového čipu, který disponuje stejnou zpožděnou asociativní pamětí. Tedy jakou mají lidé nebo zvířata. Zatím jde ale fakt jen o návrh.

MARS – Sonda InSight detekovala 300 otřesů! Seismické vlny nesou zprávu o geologii Marsu, InSight tak plní jeden z cílů své mise! Prozatím však stále nevíme, je-li aktivní i jádro Marsu. Budeme tedy muset čekat.

ASTROFYZIKA – Nedávno „objevená“ černá díra zřejmě „vznikla“ chybou vědců! Pamatujete si na singularitu, která měla mít hmotnost 70 Sluncí, což z více důvodů nesedělo? Podle trojice reakčních studií byl tento výsledek nejspíše dám chybou měření…

ARCHEOLOGIE – Lidskou DNA se podařilo rekonstruovat z prehistorické žvejky! Její nositelka byla žena žijící před necelými 6000 lety v dnešním jižním Dánsku. Krom fenotypů se ze vzorku podařilo získat i typy bakterií a virů majitelky!

KOSMONAUTIKA – Modul Starliner vyrazil na první, nepilotovanou misi k ISS, bohužel k ní však nedoletěl. Krátce po startu zažehl vlivem špatného časovače motory příliš pozdě, pilotní mise tak skončila neúspěchem. Pozitivní je, že modul má naplánované přistání na Zemi, takže v případě letu s lidmi by posádka ohrožena nebyla.

A jako bonus videa…

Na mém youtubovském kanálu jste si mohli nakoukat video o marsotřesení a o tom, co nám říká o nitru Rudé planety. Více ve videu níže. Naopak Vědátoři na pivu tento týden nebyli, protože se všichni hroutili pod předvánoční přemírou práce – dáme se je nejspíše až v úvodu ledna, ale aspoň v rámci sumáže vědy z roku 2019. Nu a dnes v neděli vyšel i nový video týden ve vědě pro lidi, kteří mají raději pohyblivé obrázky než nepohyblivý text.

Also: Vědátor by vám rád popřál PARÁDNÍ SVÁTKY, v příštím týdnu a fous si připomeneme to nej z uplynulého roku – díky za pozornost a uvidíme se v další orbitální periodě!

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama