Muší zombies & kyslík na Marsu – Týden ve vědě 11. až 17. listopadu 2019

Vy jste o týden starší, věda o týden moudřejší! Je tu další týden ve vědě!

MEDICÍNA – Lidská játra na čipu napomůžou omezit testování na zvířatech. Pokusné buňky v čipu by mohly usnadnit testy léků namáhajících játra i léků, které by játrům mohly pomoct. Doposud vzniklo srdce i plíce na čipu, játra se však zčipování vzpírala!

MEDICÍNA – Genová terapie byla schopna vyléčit onemocnění spojené se stárnutím. U myší… Viry nemusejí být jen špatné, ale i dobré. Zvláště, pokud nám jako v nové studii doručí geny, které zvrátí projevy stárnutí

MEDICÍNA – Nová sloučenina by mohla rakovinu „vyhladovět“. Vědátoři vylepšili neúspěšný lék z klinické studie, který blokuje přísun živin rakovinným buňkám. Překvapivě taky zjistili, že lék může „naboostovat“ imunitní buňky – což by mohlo značně vylepšit imunitní terapie.

ZOOLOGIE – Infekční fungus mění umírající mouchy v biologické dělostřelectvo. Muchy infikované a „ovládané“ houbou hmyzomorkou na konci života šíří kousky houby dále kolem sebe! Ačkoliv to trochu připomíná zombíky, něco podobného znáte i jako kýchání…

KOSMONAUTIKA – Sonda Curiosity na Marsu detekovala zvláštní fluktuace kyslíku. Doposud byly podobné fluktuace známé spíše od metanu, kyslíku záhadu prohlubuje. Hádáte správně – fluktuace můžou být i signaturou života, ale stejně tak i projevem geologie…

GEOLOGIE – Řeka Nil má delší historii, než jsme čekali! Zatímco většina řek v průběhu dějin mění tok, Nil teče stále v podobném korytu. Podle nové geologické studie takto Nil teče možná až 30 milionů let.

A ještě tu jsou videa…

Na mém youtubovském kanálu jste si mohli nakoukat video o tom, co jsou, nejsou a můžou být kvantové počítače. Protože mě zajímá spíše to poslední, na pomoc s prvními dvěma otázkami jsem si pozval kolegu z kanálu Maxwellovi démoni. Celé video viz níž. Krom toho v úterý vyšla opět video novinka o G.M.O.! Nu a dnes v neděli vyšel i nový video týden ve vědě pro lidi, kteří mají raději pohyblivé obrázky než nepohyblivý text.

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama