Léčba Huntingtona & Inteligentní ptáci – Týden ve vědě 18. až 24. listopadu 2019

Vánoce jsou tu možná už za měsíc, ale věda měla své vánoce i v uplynulém týdnu! Je tu další týden ve vědě!

ZOOLOGIE – Ptáci disponují komplexními sociálními strukturami jako savci! Přátelství, zrady, sociální vztahy – vztahy ptáků jsou nejspíše stejně divoké jako ty u savců. Naznačuje to pozorování vztahů mezi stovkami jedinců v nové práci.

MATERIÁLOVÁ FYZIKA – Díky 3D tisku lze i plastu dodat neprůstřelnost! Specifický typ návrhu vnitřní konstrukce může dodat i plastové kostce vyšší pevnost v tlaku. Platí to nejen v mikro, ale i makrosvětě!

MEDICÍNA – Blíží se antikoncepce, která zároveň léčí neplodnost! Ubrání či přidání stejné molekuly by mohlo vést ke zvýšení či snížení šance na spojení spermie s vajíčkem. Zatím to však bylo demonstrováno jenom částečně a u myší…

MEDICÍNA – Vývoj vakcíny proti (některým typům) rakoviny je o krok blíže. Použití monocytů ke „vzdělání“ imunitních buněk v boji proti rakovině by mohlo být efektivnější než snažit se o to samé s buňkami dendritickými!

MEDICÍNA – Vědci donutili mozek eliminovat proteiny odpovědné za Huntingtona! Stalo se tak v čínské studii, která pomocí imunitní autofágie eliminovala nefunkční mHTT proteiny. Metoda zatím funguje jenom u zvířat, mohla by však pomoct v hledání léku..

ARCHEOLOGIE – Předkolumbovský pohřební rituál zaskočil archeology. Dvě lebky nemluvňat byly totiž opatřené „helmami“ poskládanými z kusů lebek jiných dětí. A tento týden přišla i další studie dokreslující obrazy planiny Nazca pomocí strojového učení.

A ještě tu jsou videa…

Na mém youtubovském kanálu jste si mohli nakoukat video o tom, jak reálně funguje „vitamín“ B17 alias Amygdalin  alias „zázračný lék na raka“… alias kyanid. Chemický výklad zajistila moje podjednotka, která si na podobném formátu aktuálně udělala vlastní chemikářský kanál zde. Celé video viz níž. Krom toho v úterý vyšla opět video novinka o orgánech na čipu! Nu a dnes v neděli vyšel i nový video týden ve vědě pro lidi, kteří mají raději pohyblivé obrázky než nepohyblivý text.

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama