Boj s HIV & spásné stromy – Týden ve vědě 28.10. – 3.11. 2019

Teploty možná klesají, ale naše poznání stoupá – více poví další týden ve vědě!

No a co to vlastně znamená?

MEDICÍNA – Vědci sestrojili buňky schopné zničit latentní HIV. Právě neaktivní virové částice byly doposud velkým problémem, zamezovaly totiž dlouhodobé léčbě. Specializované buňky vyzbrojené příslušnými protilátkami je však dovedou likvidovat.

STROJOVÉ UČENÍ – Umělá inteligence dovede porazit (ve StarCraftu 2) lidi. Strojové učení AlphaStar tu překonalo milník a vede si lépe než 99,8 % lidských hráčů. Jde však spíše o ilustraci schopností soudobé umělé inteligence než cosi přehršle praktického.

ARCHEOLOGIE – Neandertalci si sami uměli rozdělávat oheň! Nový objev tak potvrzuje starší předpoklady, a přibližuje neandertálce kognitivně dál k lidem.

KOSMONAUTKA – Vyvíjené autonomní bagry by na Měsíci mohly pomoct s kolonií. NASA a Caterpillar totiž oznámil partnerství ve vývoji autonomní techniky pro nezemské užití. Zatím nemáme ani prototyp, ale jednou by podobné mašiny mohly změnit i podobu stavění na Zemi.

MEDICÍNA – Myší avataři by mohli pomoci s personalizovanou léčbou rakoviny! Kopie lidských nádorů v myších totiž dovolují snáze testovat léky určené na míru pacienta. A časem by podobná zjištění mohla stačit k tomu, abychom od myší přešli ke zkumavkám.

EKOLOGIE – Stromy jsou nedokonalý, ale asi nejlepší prostředek zachycení CO2. Série studií naznačuje, že ačkoliv by výsadba stromů pro carbon recapture metodu nebyla bez úskalí, a vyžadovala by velkou dávku obezřetnosti, stromy by nám s klimatem mohly rázně pomoct.

A ještě tu jsou videa…

Na mém youtubovském kanálu jste si mohli nakoukat video verzi článku o stromech jako metodě zachytávání oxidu uhličitého. Vědátoři na pivu pak pokračovali v tématu a rozebrali i geoinženýring – čili nové slovo pro teraformaci prováděnou na Zemi. Viz video níž. Nu a dnes v neděli vyšel i nový video týden ve vědě pro lidi, kteří mají raději pohyblivé obrázky než nepohyblivý text.

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama