Ztracené město & novinky od Pluta – Týden ve vědě 21. až 27. října 2019

Týden je na svém závěru, o slovo se tak hlásí další Týden ve vědě!

Tož si to rozeberme…

ARCHEOLOGIE – Laserové mapování odhalilo ruiny zapomenutého Khmerů. Mapování pomocí lidaru ukázalo jak rozsah dávné Mahendraparvaty i její pravděpodobný konec. Ten nejspíše spočíval v absenci dostatečného zásobování metropole vodou a zemědělskými plodinami. Khmérská vláda se tak přesunula do slavnějšího Angkoru.

ARCHEOLOGIE – U starověkých mumií objeveny srdeční choroby. Stalo se tak u několika jedinců ze starověkého Egypta a předkolumbovské Jižní Ameriky, u nichž vědátoři odhalili stopy aterosklerózy. Ukázalo se tak, že toto chronické srdeční onemocnění není jen moderní civilizační chorobou.

3D TISK – Světelný tisk se zrychluje, aniž by obětoval kvalitu. Nová metoda fotopolymerace toho dosáhla skrze lepší odvod odpadního tepla a chlazení. Potenciálně by inovované typy fotopolymerace mohly zrychlit tisk plastu až tisíckrát. Ale uplatnění to najde spíše v průmyslové sféře než u jednotlivých spotřebitelů.

MEDICÍNA – Alzheimera možná můžeme odhalit 14 let před propuknutím. Zajistila to detekce patologickou formu proteinu amyloidu beta, původce nemoci, v krvi pacientů. Otevírají se tak možnosti pro přesnější diagnostiku nemoci, a tak snad i lepší vyhlídky jak pro péči o pacienty, tak i hledání dalších léků.

MEDICÍNA – Kolaps proteomu u háďátek je příčinou stárnutí a smrti. Nesprávné skládání proteinů u háďátek vlivem teploty či oxidativního stresu má drastický dopad na délku dožití. Takže – hlavně se nestresujte!

ASTRONOMIE – Odvrácená strana Pluta je jasnější! Nová analýza starších dat sondy New Horizons naznačuje, že je výrazně odlišná od strany, která stála sondě čelem. Tu si nejspíše pamatujete pro formaci Sputnik Planitia, čili ono slavné „srdce“ Pluta. Podle nové studie by Sputnik Planitia mohl být pozůstatkem dávného impaktu velkého tělesa, k čemuž by nahrávaly právě (hůře detekované) formace na odvrácené straně.

A ještě tu jsou videa…

Na mém youtubovském kanálu jste si mohli nakoukat video verzi článku o khmérském městě, kterou popularizuji pro analfabety, a krom ní namísto Vědátorů na pivu i víc jak čtyřicetiminutovou přednášku mých podjednotek z letošního Animefestu. Kdo chce vědět,  proč jsou mechy blbost a jak jsme se přiblížili kyberpunku, nechť si udělá copporn a nakoukává video níže. Nu a dnes v neděli vyšel i nový video týden ve vědě pro lidi, kteří mají raději pohyblivé obrázky než nepohyblivý text.

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama