Skafandry NASA & regenerace končetin – Týden ve vědě 14. až 20. října 2019

Ani v poslední týdnu věda nespala na vavřínech! Je tu další týden ve vědě!

Tož se na to podívejme detailněji.

KOSMONAUTIKA – NASA představila nové skafandry, jeden z nich poletí na Měsíc. Lunární skafandr xEMU má ustát lunární prach, slibuje i vyšší flexibilitu zejména v horní části trupu, která je pro pohyb po Měsíci nezbytná.

MEDICÍNA – Naše DNA ukrývá schopnost regenerace končetin. Obsahuje totiž částí, které u ještěrek regulují kompletní regeneraci údů. U nás má však stále vliv alespoň na regeneraci kloubů.

EKOLOGIE – Sladkovodních řas za posledních 30 let přibylo o 8 procent. Fytoplankton, mezi nějž patří i rizikové sinice, odhalil satelit NASA. Co přesně za něj může, se neví, ale v podezření je zvyšování teploty toků.

FYZIKA – Kvantové chování pozorováno u rekordně velké molekuly. Jev známý díky Schrödingerově kočka, neplatí jen pro částice, ale i syntetickou molekulu. Klonování molekul však nečekejte, na to má jev jen krátké trvání.

HISTORIE – Lidé možná znali soukromý majetek už před počátkem zemědělství. Naznačuje to nový teoretický model, podle něhož již lovci-sběrači věděli, co je jejich, a co souseda – a právě tato schopnost pak mohla později pohánět i vznik zemědělství.

BIOTISK – Biotisknuté maso dorazilo na Mezinárodní vesmírnou stanici. Izraelsko-rusko-americký pokus totiž vytiskl hovězí buňky do tkáně. Jednou by mohl vyrábět steaky nejen v kosmu! Možná tam dokonce bude k mání dříve nežli na Zemi.

Ještě nekončíme! Na mém youtubovském kanálu jste si mohli nakoukat rozhovor o tetanu a spalničkách s imunologem Michalem Křupkou, který vysvětlil, proč fakt není optimální léčit podobné srandy pomocí čar a kozel. Celý rozhovor najdete níž. Krom toho je tu i pětiminutové video popisující milník, princip i možná rizika slavného filtru na plasty v oceánu z dílny The Ocean Cleanup. Nu a dnes v neděli vyšel i nový video týden ve vědě pro lidi, kteří mají raději pohyblivé obrázky než nepohyblivý text.

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama