Očista moří & Nobelovky – Týden ve vědě 7. až 13. října 2019

Podzim je možná sychravý, ale také nobelovský! A nejen nové laureáty přinesl zatím poslední týden ve vědě!

Tož si to rozepišme:

EKOLOGIE – Plastový filtr The Ocean Cleanup už funguje, chytá i mikroplasty. Podařilo se tak napravit dětské problémy systému, který by mohl oceány čistit od svinstva. Nakolik bude ovšem pracovat dlouhdobě, se teprve ukáže.

EVOLUCE – Prasata umějí užívat nástrojů, došlo na první pozorování! Nástroje zdaleka nevyužívají jenom lidé – ač záleží, co si pod „nástrojem“ představíte. V případě prasátek bylo zdokumentováno využití kusu dřeva při rytí do země i budování hnízda.

NEUROVĚDA – Vědci implantovali ptákům „vzpomínku“ na novou píseň. Pomocí optogenetiky tak byla živočichům poprvé dodána behaviorální informace, která navíc vznikla zcela uměle – nešlo o „transplantát“ okoukaný odjinud.

NOBELOVY CENY – Uděleny Nobelovky za medicínu, chemii i fyziku. Tentokrát putovaly k výzkumníkům za průlomy v objevech exoplanet, mikrovlnné záření, roli kyslíku v životě (a smrti) buněk i li-ion baterie.

MEDICÍNA – Trio léčiv zásadně prodloužilo věk dožití u octomilek. Kombinace lithia, trametinibu a rapamycinu v octomilkách prodlouží délku života až o 48 %! Nakolik ovšem bude něco podobného fungovat u lidí, je příliš brzy soudit.

PALEO – Raná evoluce člověka probíhala v neobvyklém ekosystému. Ekosystém východní Afriky se v době vzniku raných lidských druhů totiž lišil od současnosti.

Na YouTube jsme tentokrát probrali téma biotisku tkání a časem snad i orgánů, viz níže! A krom toho moje video novinka sesumírovala i vše podstatné kolem novinky ohledně odolnosti želvušek proti radiaci, plus analfabeti mohli rovněž naklikat video Týden ve vědě (publikován bude v 16.00)! Tak na viděnou v dalším týdnu ve vědě!

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama