NASA a Virgin představili své nové skafandry, jeden poletí na Měsíc

TLDR verze: Máme dva nové skafandry, z nichž jeden by měl chránit posádku při průzkumu Měsíce. Problém je, že zase o tak nové skafandry zase nejde. Oznámení tu.

Ladný jako kovadlina

Když se mrknete na průměrnou kosmickou sci-fi, astronauti v ní v kosmickém prostoru často nosí teňoučké obleky, vedle kterých i neopren vypadá tlustě jako velryba po večeři. Nejrůznější ladné skafandry ladně obtahují těla seksi herců a hereček, až skoro vypadají jako bodypainting! Jeden by skoro zapomněl, že skafandry tak v reálu stále vypadají – a zjevně i dlouho vypadat budou – štíhle a ladně asi jako eskymácký prvňáček při prosincové procházce.

V rámci nejnovější, úterý prezentace totiž agentura NASA ukázala své dva „nové“ skafandry. Předposlední slovíčko článku není v uvozovkách pro nic za nic. Tím méně zajímavým oblekem je totiž oranžový přetlakový oblek Orion Crew Survival System, který je v zásadě pouze vypucovanější oblek používaný už od éry raketoplánů.

Tuhle srandu budou používat posádky pro start a přistání raket v případě, že by došlo na nějaké selhání. V drtivém počtu případů nebude vlastně potřeba, a stejně tak na ní není ani moc co vylepšovat.

Druhý skafandr nazvaný xEMU (Exploration Extravehicular Mobility Unit) je zajímavější. Jde také o vylepšenou verzi známého skafandru EMU, který se rovněž datuje do éry raketoplánů. xEMU je však uzpůsobem k pohybu po lunárním povrchu, což starší EMU, vyvinuté pro pohyb v mikrogravitaci vně lodi, jaksi neuměly.

NASA se dušuje, že xEMU bude využit již pro první lunární mise, na které by v nynějším (velmi optimistickém) harmonogramu mělo dojít do pěti let. Tož uvidíme. Na každý pád platí, že oba nové skafandry NASA jsou konzervativní jako strejc z vesnice.

 

Jistější přístup

Tedy, abych zbytečně nehanil – xEMU má překopanou část vrchního torza obleku. Cílem je zajistit vyšší mobilitu astronauta, či v tomto případě astronautky – na prezentaci xEMU představila astronautika Kristine Davis, která by mohla být první ženou na Měsíci. Starší EMU byly rigidní asi jako péřová bunda od maminky, takže xEMU je rozhodně mírným pokrokem vstříc „elastičtějším“ skafandrům. Navíc třeba také postrádají zipy, aby snížily riziko porušení tlaku vlivem vlezlého lunárního prachu.

Na stranu druhou, rozhodně nejde o nic moc nového. V posledních letech se objevila celá řada konceptů, které slibovaly přinést mnohem ohebnější skafandry i pro využití mimo lodi. Jedním nápadem například bylo odlehčit skafandr skrze přesun podpory života (takový ten batoh na zádech) na pojízdní dron jezdící po boku astronauta. Jiným bylo využít pro natlakování alternativních materiálových nápadů. Grafen a další obdobné srandy potenciálně slibují zajímavé věci.

Jestli by podobné projekty někam vedly, samozřejmě tradičně netuším. Před výstupem z podobného výzkumu nelze říct tak ani onak. Možná, že ani nové materiály by nestačily na elegantnější obleky. NASA však zjevně automaticky sáhla po konzervativnějším, levnějším a jistějším řešení skrze překopání stavby EMU, než aby investovala do rizikovějších, ale potenciálně revolučnějších novot.

Vzhledem k rozpočtu agentury a jejímu novému, drakonickému limitu na lunární misi, se tomu vlastně ani moc nedivím. Mise Artemis, tedy návrat na Měsíc, stále nemá svůj rozpočtový koláč přehršle jistý. Ale je to pořád trochu smutné. Protože kdo jiný by měl popohánět vývoj kupředu, než státní peníze.

Doufám, že vám teď kontextová reklama prodává nějaké péřové bundy.

Mírný pokrok kupředu

„Už by to chtělo i první komerční let, co? LOL!“, zdroj: Virgin Galactic

Shodou okolností dnes představil svůj nový skafandr i Virgin Galactic, a připomněl tak, že stále existuje. Také tentokrát jde (z povahy suborbitálních misí Virginu) o čistě interiérový přetlakový oblek. Takže také tentokrát se Virgin pyšní obrovskou flexibilitou a sexy ladným designem.

A také tentokrát jde tak trochu o bulšit ze stejných důvodů, které jsem napsal už výše. Vnitřní oblek je jenom na záchranu života pro krizi trvající pár minut, ne pětihodinový výstup do kosmu. Ne, že by vlastní obleky Virginu nebyly významné! Ale v praxi by společnost klidně mohla nakoupit oranžové obleky NASA a používat tyto. Jenom by z toho nešlo udělat seksi promo video smrdící novotami.

Nové skafandry tak značí dvě skutečnosti – zaprvé, zdaleka nejsou tak pokrokové, jak na první pohled pro laika asi vypadají. Ale za druhé jde o mírný pokrok v mezích zákona k tomu, aby astronauti zase povyletěli v kosmickém programu vstříc novým horizontům. A to je rozhodně fajn věc, i když při tom nebudou posádky vypadat jako v sexy neoprenu.

[LL]

Už abychom od želvušek obšlehli jejich DNA a postavili si skafandr z masa!

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Diskuze

Reklama