Aktualizace Starship & Kvantové počítače – Týden ve vědě 23.-29. září 2019

Ani na počátku podzimu se vědátoři a vědátorky neklepaly jenom zimou – stále přinesli dost, aby z toho byl další týden ve vědě!

POČÍTAČE – Kvantový počítač Googlu překonal počítače běžné! Stalo se tak ale zatím nepotvrzeně a zřejně jen v jednom typu úkolu

ARCHEOLOGIE – Zatopená megalitická stavba je opět viditelná. Jejímu odhalení ve Španělsku paradoxně pomohl pokles řekly vlivem sucha!

EKOLOGIE – Ptačí populace v Severní Americe dramaticky poklesla o 3 miliardy jedinců. Ukázalo to nové sčítání ptactev s využitím meteo radarů.

ROBOTIKA – Robotický pes Boston Dynamics je konečně komerčně dostupný. Zdali bude ale poptávka po mašině, zvládající přenášení až 14 kg, ukáže až čas

MEDICÍNA – Umělá inteligence odhaluje příčinu nemocí, a rovnou navrhne i léky. Objevila totiž mutaci, která způsobuje Wilsonovu chorobu, a rovnou na ni navrhla i lék. Za neuvěřitelných 18 měsíců!

KOSMONAUTIKA – Elon Musk opět aktualizoval design lodi Starship. Půjde-li vše dle plánu, prototyp by do vysoké výšky mohl vzlétnout už za měsíc!

Pokračovaly i moje divoké psí kusy na YouTube. Krom další videonovinky na téma tento týden již oficiálně potvrzeného druhého interstelárního objektu Borisov, a krom další video verze týdne ve vědě, tentokrát namísto Vědátorů na pivu běžel pilot nového formátu Vědátoři v robotě. JRN vám v něm ukázal, jak doopravdy vypadá jako práce materiálového fyzika v optické laboratoři. Klidně mi (ideálně na FB) pošlete další tipy, do jakých laboratoří v Česku byste rádi se mnou nakoukli!

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama