Musk upřesnil plány lodi Starship a kolonizace Marsu, do kosmu poletí už za 6 měsíců

TLDR verze: Pravidelný každoroční update designu nejzajímavější vznikající kosmické lodi – Starship – současnosti nepřinesl nic zásadního, přesto potěšil. Psaný přenos Kosmonautix tuna.

Už to bude rok…

Září – pro většinu populace je tento měsíc možná známý hlavně jako období návratu do školních lavic & nutnost vytáhnout zase šálu, fanoušci kosmonautiky to už ale tři roky mají jinak! Září se totiž stalo také tradičním obdobím, kdy Elon Musk představuje aktualizaci svých plánů na světovou dominanci kolonizaci vesmíru. Tři roky nazpět v září poprvé oznámil, jak bude vzhled jeho lodi Starship (tehdy ještě BFR) vypadat, poté vše několikrát aktualizoval, a nyní vše korunoval.

Jelikož prototyp Starship, po všech změnách (třeba výměně uhlíkových kompozit za nerez ocel!) už konečně vzniká, je zřejmě čas posunout ambice o kus dále. Ač je tomu totiž těžké uvěřit, první Starship si možná let ve vysoké atmosféře nejspíše skutečně okusí již do pár týdnů. Vývoj pohonného prvního stupně (Super Heavy) jde také kupředu. Hned další let (!) by pak s verzí Starship Mk3 (nyní však existuje jen Mk1) měl zamířit již na orbitu!

Musk tak stylově před smontovaným prototypem prvního kusu Starship v noci ze soboty na neděli přiblížil jednak současnou podobu systému, a jednak upřesnil, kam dále po dokončení systému Super Heavy-Starship bude směřovat snaha SpaceX.

Na úvod proto připomněl, že aktuální verze lodi bude mít nosnost 150 tun na nízkou oběžnou dráhu a plnou znovupoužitelnost. Na Zemi bude moct přistát s 50 tunami nákladu. Loď bude disponovat 3 atmosférickými a 3 kosmickými motory. Stále se počítám s tím, že bude uměl tankovat v kosmu.

Novinkou je pak nakonec přece jenom vyžití tepelného štítu. Zajímavý alternativní „potící se“ tepelný štít, o kterém se mluvilo na počátku roku, tak nakonec skončil jako idea v koši. Přesto je prý nerezová ocel jako konstrukce Starship z hlediska teplotní ochrany výhodná, protože tepelný štít může být tenčí. Well, okay then. Ale možná bych to jako cestující před vstupem do atmosféry slyšet nechtěl.

Start z vnitrozemí

Super Heavy jako první stupeň bude mít uctyhodných 37 motorů Raptor. Zajímavý je zřejmě důvod, proč SpaceX momentálně chce zkoupit domky seniorů žijících u texasné testovací filiálky Boca Chicha. První Super Heavy-Starship by totiž mohl vystartovat právě odtud! I pilotovaný!

Podíváme-li se ale dále, než za americké vidlákovy, Musk také minoritně aktualizoval své vize na dobývání kosmických dálav. Prvním cílem bude Měsíc. A lze odhadovat, že Starship nakonec tak či onak využije i America ve svých lunárních ambicích – byť to možná bude trvat déle, než za současné datum letu první lodi Artemis. Muskovým hlavním cílem byl a je stále Mars. Bohužel, stále není jasné řešení mnoha, mnoha problémů, které budou s reálnou stavbou marťanské základny souviset. Ne snad, že bych to momentálně očekával. Ale bylo by fajn mít v prezentaci něco nového.

Krom renderů jeho budoucí kolonie jako vystřižených ze Surviving Mars ale ukázal i Starship u Saturnu. V tomto případě je zajímavé, že apeloval na využití Straship pro další futuristické lety do nekonečna a ještě dále. Jinými slovy, Starship na podobné mise bude mít zřejmě (dle SpaceX) kapacity. Ale sama je asi spíše neplánuje a lodě může pronajímat až subjektům, které by o ně měly zájem.

Celkově letošní Starship update hodnotím střízlivými 68 % – not great, not terrible. Oproti prvnímu roku tu chyběl ten šok z toho, že Starship je vlastně takový koherentnější raketoplán. Oproti druhému roku tu chybělo trochu příZemnější (ba dum tss) využití v Earth To Earth dopravě. A oproti loňskému roku, kdy došlo na oznámení soukromých misí k Měsíci k roku 2023, pak chybělo i jasné vymezení letu k jasně vymezenému datu!

Zmlsal jste nás, pane Musku, tak za to trpte!

Do roka a do dne?

Podíváme-li se však na uplynulý rok s odstupem, je to trochu důsledek toho, že největší změny si Musk vystřílel v jeho průběhu. Změna lodi na nerez a překotná stavba prototypů byla zkrátka hektická. Hergot, ještě v prosinci a lednu byli lidi paf, že Starhopper se jim staví doslova před očima! A přesto ta kravina už dvakrát vzlétla! To je prostě tempo jako kráva! Zvláště podíváme-li se na vývoj SLS…

Kritici Muskovi samozřejmě stále můžou vytknout řadu věcí. Konec konců, i já jsem vypíchl, že Starship nemá únikový systém, což mi fakt nepřipadá jako fajn nápad. A na první pilotovaný let Crew Dragon taky stále čekáme. Technicky vzato je dobré si připomenout, že SpaceX pořád do kosmu žádného člověka nevynesl…

Doufám, že vám kontextová reklama prodává nějaké letenky SpaceX. 

Za ony poslední tři roky, kdy začala tradice zářijových oznámení, ale došlo i na nepilotovaný let Crew Dragon, dva lety Falcon Heavy nebo třeba běžné znovupoužívání prvních stupňů Falconu 9! Přesně tak – poprvé (podruhé?) letěl již jednou použitý stupeň až v březnu 2017, tedy půlrok po představení tehdejšího BFR. Byť tak dnešní oznámení postrádalo třebas konkrétnější vizi marťanské základny (či kolonie, chcete-li), stávající tempo hraje renomé SpaceX rozhodně do karet.

Kdo ví, třeba bude první pilotovaný let Starship naplánován také na září. Alespoň nyní si Musk myslí, že pilotovaný start Starship do 12 měsíců je možný. Třeba tak září přestane postupně být měsícem návratu do lavic nejenom pro fanošuky kosmonautiky, ale stane se měsíce návratu ke kosmickým kolumbiádám i pro zbytek lidstva.

[LL]

Ostatně, SpaceX se podařilo rychle vyřešit i nedávnou nehodu Crew Dragoun:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama