Antioxidant ze zeleného čaje by mohl pomoci výlečit odolné bakteriální infekce

Pseudomonas aeruginosa
TLDR verze
: Bylo zjištěno, že antioxidant EGCG v zeleném čaji v kombinaci s antibiotikem aztreonamem dokáže překonat antibiotickou rezistenci u bakterie P. aeruginosa.

Proč pít čaj 101

O čaji se mluví jako o jednom z nejzdravějších nápojů na celé planetě. Dokáže zdánlivě všechno; zrychluje metabolismus, zpomaluje stárnutí, pomáhá udržet svěží dech, zvyšuje hipster faktor, není nic, co by nedokázal!

Aby toho nebylo málo, tak navíc bylo zjištěno, že údajně pomáhá překonat  obzvláště odolné bakteriální infekce! Vypadá to, že čajový marketing si může zase na nějakou dobu dopřát padla.

Co se tedy přesně stalo? Vědci z univerzity v Surrey zjistili, že antioxidant EGCG v zeleném čaji  dokáže obnovit aktivitu antibiotika (atb) aztreonamu, které se běžné používá při boji s bakterií Pseudomonas aeruginosa. Tato bakterie je poslední dobou tak vytrvalá, že už i kombinace několika antibiotik přestává působit, včetně těch nouzových.

Než se tedy vyvine další vlna antibiotik proti čím dál tím odolnějším mikropotvorám, nebo se rozjede fágová terapie a zatne bakteriím tipec, zdá se, že máme něco, čím bakteriím, alespoň na chvíli, ztížíme jejich práci nás žrát zaživa, viz vysvětlující meme.

 

EGCG, aztreonam a Vy

Aby vědci posoudili, jak tato synergie funguje, provedli in vitro testy s P. Aeruginosa, jak samy o sobě tak kombinovaně. Jak se ukázalo, EGCG s antibiotikem fungovaly podstatně lépe! Tuto teorii potvrdili i na larvách můry Galleria mellonella, kde bylo dosaženo stejných výsledků; EGCG a aztreonam fungovaly podstatně lépe spolu než individuálně. Jako bonus bylo zjištěno, že tato kombinace nevykazuje žádnou toxicitu jak v larvách můr tak v lidských kožních buňkách! #win

Teorie je taková, že EGCG v P. Aeruginosa zvýší propustnost membrán (jedna z forem rezistence proti atb) a tím umožní aztreonamu proniknout dovnitř buněk. Další hypotéza je, že EGCG zasahuje do biochemických procesů spojených k náchylností k atb. Tak jako tak, funguje to!

Autor studie Jonathan Betts se k této problematice vyjádřil takto: Antimikrobiální rezistence je vážná hrozba pro lidské zdraví. Bez účinných antibiotik bude léčba bakteriálních onemocnění ohrožena. Je nutné neustále vyvíjet nové antibiotika pro boj s těmito rezistentními mikroby. Přírodní produkty, právě jako EGCG, v kombinaci s dostupnými antibiotiky mohou nabízet způsob, jak zlepšit účinnost a klinickou životnost těchto léčebných postupů.

Bohužel, bakterie jsou chronický známé tím, že se umí adaptovat, takže je jen otázka času, kdy kombinace Touarég + aztreonam přestane působit. Na druhou stranu, máme proti této potvoře, alespoň na nějakou dobu, účinnou zbraň, která pomůže zachránit spousta životů.

Prášky zapíjet čajem

Shrnuto, podtrženo, čaj nepřestává překvapovat tím, co všechno dokáže a nyní se, v kombinaci s ATB, ukázal jako staronová zbraň proti boji s obzvláště odolnými potvorami. Naše babičky, zdá se, měly opět pravdu!

A příště, až někdy budete v čajovně popíjet čaj se svými kolegy, se můžete pochlubit tímto random faktem. Třeba někoho zachráníte od superbakterie!

[ML]

Pro opravdové fanoušky něco o ATB rezistentních bakteriích na mém oblíbeném YouTube šanelu:

 

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama