Antibiotická rezistence & Lunární Indie – Týden ve vědě 2. až 8. září 2019

Po sychravém týdnu vám zpestří náladu další týden ve vědě! Tentokrát s jednou z novinek, jejíž status není v době psaní článku ještě znám!

Co to vlastně znamená?

KOSMONAUTIKA – Indická sonda nepřežila svůj pokus o přistání na Měsíci. Indie se tak nestala čtvrtým státem, kterému se podařilo na Měsíci přistát – pořád ale existuje naděje, že se tenhle příběh dočká šokantního zvratu. Poslední info totiž naznačuje, že nemusela být zničena, ale její anténa nefunguje…

EVOLUCE – Jedno z velkých vymírání způsobil nedostatek kyslíku v oceánech. Třetí silurské vymírání před 420 miliony lety zná vražedný nástroj, pachatel je však stále neznámý. Nutno však zmínit, že snižování oceánského kyslíku se začíná dít i v současných mořích.

MEDICÍNA – Bakterie se brání antibiotikům užšími póry. O tématu antibiotické rezistence jste jistě už slyšeli, jak přesně se taková rezistence ale projevuje? Nový výzkum ukázal, že bakterie Klebsiella pneumoniae má zúžené póry skrze svou membránu, přes které neprojdou ani last resort antibiotika. Nová studie póry prvně zmapovala a popsala.

KOSMONAUTIKA – Armády se začínají zajímat o Měsíc a cislunární prostor! Co budou chtít vojáci od Měsíce? Především více prostoru a více paliva – lunární led by mohl být ropou kosmického věku

MEDICÍNA/ROBOTIKA – Robotický červ z MIT by v mozku mohl pomáhat s mrtvicí. Koncept zvenku ovládaného robovlákna naznačuje, že by časem mohly dorazit zcela nové chirurgické nástroje!

EVOLUCE – V Číně našli fosilii jednoho z nejstarších tvorů na Zemi. Třiceticentimetrový červ žil před půl miliardou let a dochovaly se nám i jeho poslední „stopy“.

Vědátoři na pivu tentokrát rozebrali solární plachetnice, které by nám jednou mohly dopřát rentabilní cestování po sluneční soustavě. Ale zatím se sotva dočkaly prvního reálného otestování… Krom toho pokračuje u moje asimilace YouTube, kde můžete opět najít video verzi týdne ve vědě a novinku o uhlíkových čipech! Tož dejte Odebírat, díkes!

Tož zase za 7 dní na viděnou – další týden ve vědě začíná hned s koncem toho současného!

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama