Umělý protein & Sibiř v plamenech – Týden ve vědě 29.7. až 4.8. 2019

Tento týden jsme se mohli bičovat futuristickými technologiemi i Sibiří, kde poněkud předčasně zatopili na zimu!

MEDICÍNA: Lidstvo před dvěma miliony let ztratilo gen, který zůstal všem ostatním savcům. Při konzumaci masa se tak do těla dostává látka, na kterou jsme už evolučně „odvykli“, a způsobuje chronický zánět -> arterosklerózu -> vyšší riziko infarktu.

KOSMONAUTIKA: Frantíci by chtěli k roku 2030 část satelitů vybavit lasery, drony a kinetickými zbraněmi. Jde o několikátý stát, který kosmické zbrojení podobného typu zamýšlí.

ARCHEOLOGIE: Podmořští archeologové hlásí ze dna Baltu nález výborně zachovalý vrak lodi. Předmět je starý asi 500 let a jeho prozkoumání může přinést novou salvu skutečností o jeho éře.

MEDICÍNA: První umělý protein, který může zlepšit naši schopnost ovládat buňky – a zlepšit tak lékařské schopnosti – je tu! Jednou by mohl sloužit k vytváření biologických analogů tranzistorů a navýšit možnosti buněčného programování.

EKOLOGIE: Ruský Dálný východ si zažívá pekelně horké léto. Lesní požáry na Sibiři totiž tak nabraly na síle, že už řadu dní plní hlavní zpravodajské relace. Jde ale o projev změn klimatu? Spoiler Alert: asi jo.

AUGMENTACE: Lidské oči že nemají zoom? Už „brzy“ snad ano! Kontaktní čočka se zoomem je totiž jenom počátkem toho, co vše čeká v dalších dekádách naše oči! Zatím od toho všeho ale nečekejte úplně zázraky.

Navíc jsme překonali stý díl Vědátorů na pivu – a probrali při tom jiné, skoro podobně významné výročí, totiž přistání na Měsíci. A spolu s jsem spáchal i kratší lunární videotéma a samozřejmě i video přehled Týden ve vědě.

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama