Temná hmota & Regenerace sluchu – Týden ve vědě 12. až 18. srpna 2019

Týden je tuhý jako nikdo druhý, dal nám však nové objevy stran střevní mikrobioty, nové léky na ebolu i nový start (doslova) pro raketoplán Dream Chaser!

Už je to zase tady!

KOSMONAUTIKA – Raketoplán Dream Chaser vyrazí na šest zásobovacích misí k ISS. První let by na špici nosiče Vulcan z dílny ULA by měl nastat v roce 2021. Pro opomíjený stroj může jít (doslova) o nový start!

FYZIKA – Temná hmota mohla vzniknout na počátku Velkého třesku. Nová teoretická práce propočítala, že kdyby částice temné hmoty vznikly před kosmickou inflaci a ne po ní (jako v dosavadních předpokladech), leccos by to vysvětlovalo.

MEDICÍNA – Střevní mikrobiota vytváří proteiny tak malé, že jsme je až doteď nezachytili. Nově objevené proteiny menší než 50 aminokyselin by mohly napovědět víc o roli střev v organismu i ukázat vstříc novým lékům.

MEDICÍNA – Regenerace sluchu o krok blíže: víme, jak vznikají vláskové buňky. Tým vedený profesorkou Doetzhofer odhalil poslední chybějící článek ve vývoji buněk, které jsou kritické pro sluch.

EKOLOGIE – Červenec byl nejteplejší měsíc od roku 1880, potvrdili američtí vědci. Informaci přinesli meteorologové z americké NOAA, potvrdili tak dřívější výzkum evropských vědců programu Copernicus.

MEDICÍNA – Ebolu lze kurýrovat mnohem snáze, můžou za to nové léky. Dvojice nově podávaných protilátek snižuje mortalitu nakažených z 90 % na méně než 30 %. Ebola se tak dostává do stále výraznější defenzivy.

A Vědátoři na pivu tenhle týden sedli s astronomem Petrem Scheirichem z observatoře v Ondřejově, kde probrali třeba i to, že většina lidí vyslovuje jméno „Oumuamua“ úplně blbě! Krom toho pokračuje u moje asimilace YouTube, kde můžete opět najít video verzi týdne ve vědě a novinku o ebole! Dejte Odebírat, díkes!

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama