Výzkum mimozemských mikrobů & dva pohřby na lodích – Týden ve vědě 8.-14. července 2019

Jak bychom mohli zkoumat mimozemské mikroorganismy, až je najdeme? A proč jsou pohřby na lodích tak vzácný nález?

MEDICÍNA – Vědátoři se podívali na zoubky (čti: epigenetické značky) jednotlivým buňkám nádoru. Zjistili, že některé z nich jsou připraveny na rezistenci léku, s nímž se ještě nesetkaly.

TECHNOLOGIE – Zkoumání mimozemského života má tu vadu, že zatím nemáme moc záruku, že by se jednalo o život skutečně mimozemský – a ne zavlečenou kontaminaci ze Země. Mohli bychom ale problém vyřešit tím, že mikroby budeme analyzovat pomocí sterilních přístrojů, jako je nově vyvinutý GEMM od NASA.

FYZIKA – Metastudie jsou cool, ale jak moc cool je, když necháte metastudii udělat umělou inteligenci? Natolik, že budete schopní předpovídat, co bude stát za to zkoumat do budoucna. A to se vyplatí!

HISTORIE – Přijdou takhle pes, kůň a Viking do Valhally, rozhlédnou se po narvané síni a zkonstatují: „Tak v tomhle lokále budeme čekat celou věčnost.“ Takhle nějak by mohl znít suchý vtip založený na nedávném pozoruhodném objevu švédských archeologátorů. Podobný nález je první za posledních 50 let.

TECHNOLOGIE – Jak jistě víte, pochybné zaschlé skvrny na obrusu někdy vypráví příběh. Podobně se k zaschlým skvrnám – v tomto případě o zcela jasně známém složení – staví i vědátoři. Zaschlé nanokapky by tak mohly sloužit k ukládání informací o vysoké hustotě.

VESMÍR – Japonská sonda už sosá vzorky z povrchu asteroidu Ryugu, které se posléze chystá vrátit zpátky na Zemi. Vzhledem k tomu, že sonda nemá senzor, jestli v pouzdře na vzorky skutečně něco má, bude to nakonec jako rozbalování vánočního dárečku.

 

A kdyby vás zajímaly jiné mrskající se buňky ve vesmíru, pusťte si Vědátory na pivu o spermiích:

Vědátorův Týden ve vědě vzniká v dílně spolku studentů a přátel vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama