Lidstvo se možná „vyvinulo“ pro vyšší riziko infarktu, chybí nám kritický gen

TLDR verze: Lidstvo před dvěma miliony let ztratilo gen, který zůstal všem ostatním savcům. Při konzumaci masa se tak do těla dostává látka, na kterou jsme už evolučně „odvykli“, a způsobuje chronický zánět -> arterosklerózu -> vyšší riziko infarktu.

Degenerace: včera, dnes a zítra

Přijít v současnosti s úspěšnou genetickou terapií vám přinese a) dobrý pocit, že jste pomohli mnoha lidem na planetě a b) obvinění, že degenerujete lidskou rasu. Je fakt, že v současné době se mnoho nových terapií pohybuje za hranicí toho, co běžný člověk ještě vnímá jako „normální léčbu“. Nezbývá však než doufat ve více odůvodněných a regulovaných zásahů a méně nenechavých čínských inženýrů.

Bod b) z předchozího odstavce nicméně nemusí být jenom výsledek zdivočelého CRISPRu ve zkumavce. Příroda si své tvorečky zvládne „zdegenerovat“ i v průběhu normální, nudné evoluce. Z učebnic se zdá, že evoluce vede ke stále adaptovanějším über-živočichům, přičemž nejadaptovanější über-živočich je člověk. V praxi to však rozhodně tak jednoduché a přímočaré není. Někdy vývoj udělá krok zpět, a někdy udělá krok zpět a střelí se k tomu do nohy.

Nyní to vypadá, že jsme kápli na mutaci, která způsobuje, že člověk, pán tvorstva a tak dále, je jako jediný ze všech savců náchylný na srdeční infarkt. Váš pes se může přežírat cholesterolu celý život, a pravděpodobně ho z toho neklepne. 15% prvních infarktů u lidí na druhou stranu nastane, i když je dotyčný raw vegan frutarián.

Doufám, že vám teď kontextová reklama vyjela promo na slaninu!

Evoluční drama

Bylo nebylo, kdysi po světě běhal předek savců, který měl gen CMAH. Ten uměl způsobit, že když se v jeho těle objevila kyselina sialová, tak ji „zcukernatěl“ a výslednou sloučeninu (Neu5Gc) si pak zabudoval jako obal okolo buněk. Takto „dekorované“ měl třeba i buňky cév. Imunitní systém se naučil, že Neu5Gc je kamarád a neútočil na něj, a všichni žili šťastně, dokud nevymřeli.

Asi před dvěma nebo třemi miliony let však přišla mutace, která způsobila, že lidský předek (který už nebyl společný ani se šimpanzi) ztratil schopnost CMAH produkovat. Buňky si tedy do Neu5Gc neobalil, a jeho imunitní systém už se ho nenaučil rozpoznávat jako neškodný.

Fast forward lovci a sběrači, civilizace, McDonald, a Neu5Gc si opět našel cestu do lidského těla skrze konzumaci masa. Buňky tepen a další hned pozvou dávného přítele dovnitř – a protože ještě nezapomněly, jak se kdysi dávno cukrem „dekorovaly“ z vnitřních zdrojů, použijou na obalení Neu5Gc z jídla. Imunita ale s Neu5Gc už nekamarádí. Proto po něm jede jako po uzeném a v těle se rozpoutá bitevní pole – chronický zánět.

Máme to marné

Takto předestírá stručnou historii genu CMAH studie Kunia Kawanishi pod vedením Ajita Varki. Během jejich experimentu „humanizovali“ myšky tak, že jim vzali gen CMAH a naučili jejich imunitní systém reagovat na Neu5Gc. Takto upravené myšky se pak mohly svobodně cpát krmivem bohatým na Neu5Gc – což vyústilo v rozsáhlé zkornatění jejich tepen.

Takže stačí se necpat Neu5Gc a jsme v poho, ne? Ani to není pravda. Myšky, které byly krmeny tučným jídlem bez Neu5Gc (a sialové kyseliny obecně) a neměly gen CMAH, i tak trpěly skoro dvojnásobně rozsáhlejší arterosklerózou. Pro vysvětlení tohoto fenoménu si nicméně budeme muset počkat na pokračování.

Je toto tedy nezvratný důkaz toho, že se člověk vyvinul jako vegetarián? Vyhodíme maso, vypustíme krávy a zkrachuje McDonald? Pravděpodobně ne. Konzumace červeného masa jako rizikový faktor pro infarkt je samozřejmě už delší dobu známa, aniž by to spoustě lidí zásadně trhalo žíly u nedělního řízku. A infarkt má i další příčiny, jako vysoký tlak, žejo.

Tento objev by nicméně mohl napomoct na poli výzkumu podobných, s červeným masem asociovaných chorob. Chronický zánět je totiž prostředí, které si kolem sebe vytváří třeba i rakovinné buňky, a náramně si v něm rochní. Mohli bychom se ale TEORETICKY VE VZDÁLENÉ BUDOUCNOSTI dočkat léčby, která by si s touhle lidskou „degenerací“ dokázala poradit, nebo dokonce fungovat jako prevence.

[TL]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama