Prehistorické nástroje & paměť v RNA – Týden ve vědě 10.-16. června 2019

Týden se s týdnem sešel a opět se tak můžeme poplácat po ramenou, že jsme objevili/vyhubili něco nového! Je tu další týden ve vědě!

Týden ve vědě

MEDICÍNA – Už po víc jak století se traduje, že při rozmnožování se mezi generacemi nepředávají „vzpomínky“. Objev neurální RNA předávané napříč více generacemi hlístic ale naznačuje, že to nemusí platit vždy. Minimálně jisté behaviorální vzorce („instinkty“) možná putují i z jedné generace na druhou! Minimálně tedy hlístic.

KOSMONAUTIKA – Solární plachetnice by nás jednou mohly relativně bezproblémově pohánět mezi planetami i hvězdami. Zatím existují skoro vždy jen „na papíře“, nová studie NASA však jejich design posunuje o kousek dál. Bude totiž zkoumat, zdali by namísto reflexní plochy nemohly plachetnice díky metamateriálům využívat principů světelného ohybu.

VESMÍR – Astronomové objevili další hvězdu, která nápadně rychle ztmavla a poté zase zjasnila. Objev připomíná slavnou hvězdu Tabby, u které někteří spekulovali nad tím, že ztmavení může být projev mimozemské megakonstrukce. Nejnovější objev má však spíše přirozené vysvětlení.

FYZIKA – Pozoruhodný elektromagnet nového typu se supravodivými prvky vytvořil magnetické pole o indukci 45,5 tesla. Je to světový rekord pro kontinuální magnetické pole, který padl po dvou desetiletích.

HISTORIE – Archeologové objevili v miliony starých nalezištích primitivní nástroje, které naznačují, že již současníci známé Lucy zřejmě disponovali poměrně pokročilou kognicí. Zjištění však vyvolává i otázky kolem datace jiných objevů.

PŘÍRODA – Od počátku průmyslové revoluce se lidstvu podařilo vyhubit skoro 600 druhů rostlin. Není to zrovna dobrá zpráva, zjištění však neříká mnoho o tom, zdali si z toho podřezat žíly. Biodiverzita trpí, zdali ubývá i rostlinné biomasy, ale nevíme.

Ještě nekončíme!

Namísto Vědátorů na pivu si k nedělní siestě můžete pustit přednášku mých podjednotek o Vědě ve Hře o trůny, kterou měly na letošním Veletrhu vědy! Grabnuto s povolení Akademie věd ČR.

Vědátorův Týden ve vědě vzniká v dílně spolku studentů a přátel vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama