Nafukovací měsíční modul & protiradiační protein – Týden ve vědě 3.-9. června 2019

Tento týden ve vědě přináší pár dobrých, a taky pár ne tak dobrých zpráv.

TECHNOLOGIE – Pórovití nanoboti doručí náklad ve formě kmenových buněk spolehlivěji, než Česká pošta. Než je ale budou doručovat i po lidském těle, ještě si chvilku počkáme.

BIOLOGIE – Střevní tkáň je citlivka, zvlášť, když jde o ozáření. Tento týden však vědátoři přišli s objevem proteinu, který právě střeva před radiací dokáže ochránit. V příští sérii uvidíme, jak se objev popere s reprodukovatelností výsledků.

MEDICÍNA – Příjemné zašimrání v levé části rostrolaterálního prefrontálního komplexu a šup – zítřejší státnice jsou v suchu! Tak takhle to bohužel zatím nefunguje. Nicméně objevy vědátorů naznačují, že do budoucna bychom naší paměti pomocí elektrošoků pomoct mohli.

KOSMONAUTIKA – Na Měsíc pod stan! S modelem nafukovacího modulu se tento týden kasala společnost Bigelow. Ten by mohl poskytnout zázemí astronautům i skladovací prostory. Prozatím však zůstává více otázek nezodpovězených – například co s radiační ochranou, nebo kdo a jak ten modul vlastně bude muset stavět.

EKOLOGIE – Sucho + vedro + škůdci = mrtvá borovice. V Polabí uschlo přibližně 111 tisíc stromů, z toho asi 60 tisíc borovic. Lesy ČR plánují zakleknout na chrousta maďalového, jehož larvy jedou po kořenech mladých borovic jako po uzeném.

„MEDICÍNA“ – Mutace genu CCR5, kterou nesou dvě často skloňovaná dvojčata z Číny, jim měla přinést odolnost proti viru HIV. Pak taky zvýšení inteligence. Avšak podle posledního výzkumu je však s touto mutací spojená i kratší délka života.

 

Vědátoři na pivu s hostem o AI:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a přátel vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama