Marťanský metan & signál z hvězd – Týden ve vědě 24. – 30. června 2019

Velmi žhavý týden, také ve vědě!

FYZIKA – Vědci ve Francii podrobili vodík zatím nejvyššímu tlaku, a vytvořili z něj vodík kovový. Snad tedy. Nyní jsou pod tlakem vědci, jelikož to samé již tvrdili jiní před nimi – ale nakonec bez důkazů.

BIOLOGIE – Krakatice obrovská byla natočena při ožužlávání podmořského dronu vědecké výpravy. Poté, co neshledala aparát s nalepenou návnadou jedlý, opět zmizela do hlubin.

VESMÍR –  Jediné bliknutí rádiovou „baterkou“ se podařilo australským vědátorům vystopovat až do pár miliard světelných let vzdálené galaxie. Možná na nás mrkla neutronová hvězda, nicméně s přesností plus mínus průměr galaxie můžeme pouze doufat v další záblesky a více dat.

TECHNOLOGIE – Když si s nedostatkem vody na tvojí hroudě dokázala poradit civilizace před tebou, proč se u ní neinspirovat? Peru by mohla začít kombinovat přístupy staré 1400 let s moderními, aby vyřešila problémy s vodou na svém území.

VESMÍR – Bakterie, krávy nebo vulkány? Zatím prd víme o tom, odkud se metan na Marsu bere. Poté, co sonda Curiosity detekovala ve svém okolí metan, pokusili se jeho přítomnost potvrdit i daty z jiné sondy. To se nepovedlo; lze však spekulovat, že šlo o prudce uvolněný mrak, který kolem sondy rychle prolétl.

KOSMONAUTIKA – Spermie, které si po 160 sekund prošly stavem beztíže, mrskají bičíky stejně agilně, jako jejich kolegyně, které byly z horské dráhy vynechány. Sex ve vesmíru se zatím stále nekonal.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama