Hawkingovo záření & konec Stratolaunch – Týden ve vědě 27.5. až 2.6. 2019

Další meganabitý týden ve vědě je za námi – něco nového s ním začalo, a něco starého naopak skončilo!

 

MEDICÍNA: O možné zpětné vazbě mezi mozkem a střevy se v poslední době mluví stále častěji. Poprvé se však podařilo tento týdne prokázat, že jeden z genů autismu projev právě i na funkci střev. Mohlo by to jednou vést k lékům, které by symptomy autismu mírnily.

FYZIKA: I když z černých děr nic neunikne, přesto by „z nich“ pomalu mělo sálat teplo v podobě Hawkingova záření. Problém je, že se nám to špatně testuje. Samotné gravitační černé díry na Zemi stavět nebudeme, optické a akustické analogy však už pár let umíme. Zatím nejpokročilejší studie na akustickém analogu singularity tento týden nejvýrazněji naznačila, že Hawkingovo záření opravdu existuje.

HISTORIE: Doba železná se nám zase o něco více vyjasnila skrze nález a analýzu pradávného dřevěného štítu. Překvapivě dobře zachovalý nález ukazuje na zručnost svých tvůrců, k jeho analýze však posloužila i supermoderní paleta vědátorských udělátek. A následná tvorba repliky ukázala, že štít je nečekaně lehký a obratný!

PSYCHOLOGIE: Editace vzpomínek by mohla jednou sloužit nejen o tomu, že si své dávné lásky vymažete z hlavy, ale především k tomu, že si můžete redukovat i fobie, traumata a tak i post-traumatický stres. Zatím to byl spíše sen. Studie z tohoto týdne ale poprvé demonstrovala s pomocí optogenetiky na myších, že lze selektivně upravovat dobré i špatné vzpomínky, a tak redukovat/zvyšovat stres z nich plynoucí.

FYZIKA: Aplikovaná supravodivost by nám jednou mohla přinést novou éru elektroniky i levitující skejty. Prozatím se ale supravodivosti podařilo dosáhnout jenom ve velmi nízkých teplotách. Nový výzkum ovšem poprvé posunuje tuto laťku až na tropických -23 °C. Bohužel tak ale činí výměnou za extrémní tlak.

KOSMONAUTIKA: Systém Stratolauch chtěl odpalovat ze zad obřího letounu (největšího na světě) kosmické nosiče. Po smrti jeho zakladatele Paula Allena se pod ním ale houpala židle. Reuters tento týden přinesl zprávu, podle níž Stratolaunch končí činnost.

Borec na konec:

Počekujte také můj nový formát videí na YouTube. Snažím se v něm o něco trochu jiného, než dosavadní rozhovory, tož klidně kritizujte, přeposílejte a samože #a_dejte_odebírat!

Vědátor a týden ve vědě vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama