Čtení mozku & stromy jako ničitelé – Týden ve vědě 17.-23. června 2019

Týden umírá, ať žije týden – a spolu s ním i nejnovější týden ve vědě!

KYBERNETIKA: První rozhraní mezi mozkem a počítačem dokáže přetlumočit mozkovou aktivitu do pohybu robotické paže tak, aniž by doktoři museli pacientovi vpravovat implantáty do mozku.

EVOLUCE: Devonské vymírání bylo událostí, které nás zbavilo dominance trilobitů. Dlouho jsme si mysleli, že za něj mohla kometa nebo sopky. Nyní se zdá, že pachatelem byly stromy.

HISTORIE: Nová studie poodhaluje další střípek vzhledu pravěké Evropy – tentokrát řešící umělé ostrovy. Zdá se totiž, že tyto pocházejí už z doby kamenné. Jak už to tak ale u archeologických studií ani nemůže být jinak, za řadou nových zjištění vykukuje ještě více nových otázek.

ASTRONOMIE: Pamatujete na objev Proximy b? Možná se již brzy se dočkáme odhalení, zdali se planety u Alfa Centauri nacházejí ve větším počtu! Nový přístroj Evropské jižní observatoře bude totiž hledat exoplanety u naší nejbližší (troj)hvězdy!

MEDICÍNA: Přeměna krve by mohla vyřešit problematické zacházení s různými krevními skupinami. „Nová“ studie z Kanady však přeměnila různé krve na „nulku“ zatím nejefektivněji.

MEDICÍNA: Převratný typ laseru vyhledává a eliminuje nádorové buňky. Přes kůži je zničí dřív, než se rakovina stihne rozšířit.

A nakonec to vše můžete zapuzovat videem o tom, jak Čína (ne)plánuje vlastní solární elektrárny v kosmu:

Vědátorův Týden ve vědě vzniká v dílně spolku studentů a přátel vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama