SpaceX najednou vynesla 60 satelitů Starlink, mají poskytovat celé Zemi internet

TLDR verze: Jednou má Starlink poskytovat internet celé Zemi. Dnes ráno se dočkal vynesení prvních 60 „skutečných“ družic. Zbývá již tedy už jen 11867! 😀 Přenos Kosmonautix tu

První vlaštovka

Projekt „celoplanetárního“ internetu SpaceX, známý pod názvem Starlink, vypustil dnes ráno první várku svých satelitů! Všechny další nezbytnosti (přistání 1. stupně a tak) byly rovněž dodrženy, takže máme za sebou další rutinní start! 🛰🌍

Přítomnost družic Starlink na palubě si přesto žádá detaily. Poprvé jsem o Starlinku psal předloni touto dobou, naposledy pak loni v únoru. SpaceX totiž tehdy během vynášení španělské družice Paz pokusně vystřelila do kosmu i dva vlastní testovací satelity Starlinku, každý o hmotnosti téměř 400kg a jejich účelem bylo zkoušení spojení. Od té doby však doba pokročila!

Dnešní start vynesl pod krytem nosiče Falconu 9 dalších 60 družic najednou! Může se to zdát být hodně – ale má to být jenom počátek celého projektu.

Obecně platí, že Starlink nemá žádné malé cíle. Ve finále má konstelace čítat skoro 12 tisíc satelitů. Na 4425 satelitů má obíhat ve výšce přes tisíc kiláků, dalších 7518 pak ve výšce přes 300 kiláků. Elonátor projektem chce po dokončení zásobovat celou Zemi levným a stabilním internetem. Poměrně pozitivní a nečekanou skutečností přitom je, že SpaceX je skrze dnešní start ve svém harmonogramu vynášení Starlink satelitů bez jakéhokoliv zpoždění!

Uvolňování družic začalo asi hodinu po startu, takže z něj momentky ještě nejsou – pravděpodobně bude ale vypadat podobně jako dva roky starý indický rekord ve vynesení a uvolnění víc jak stovky satelitů, jehož gifík ilustrativně použiju:

Až/pokud bude Starlink dokončen, přečíslí dokonce i dnešní počet aktivní satelitů. Na oběžné dráze právě aktivně operuje něco kolem 2000 družic. Aby toho nebylo málo, dle povolenky FCC (Federal Communications Commission) musí společnost všechny satelity vynést do 8 let. 😬 Jak toho chtějí dosáhnout, říkali si mnozí. Pilotní start ale naznačuje, že nejde o nereálný cíl. Zvláště, až dorazí i nosič Super Heavy.

Co to znamená do budoucna? V první řadě hlavně desítky letů raket ročně! 👏Satelitní internet už dnes existuje a mnoho společností právě pracuje na výstavbě své vlastní konstelace (např. OneWeb (Google), Telesat , Kepler Communications , Leosat, …). V řadě druhé… ale ještě nehažte svůj router do odpadu. Bohužel má totiž dnešní satelitní internet stále mnoho nevýhod. Starlink navíc doslova teprve začal…

zdroj: Reddit/SpaceX

Příchut zítřka?

<edit po 27.5.> První šedesátka družic již během prvních pár dnů p svém vynesení stihla splašit leckou kladiva! Jejich přelet ve formaci totiž platí za poměrně unikátní jev… Který je zároveň trochu děsivý při pomyšlení, že takhle budou jednou podobně nad Zemí přelétávat tisíce satelitů!

Už si toho všiml i Astronomický ústav AV ČR – představa, že se dočkáme tisíců družic (aspoň samože ve větším rozestupu) na nízké oběžné dráze a bude to tam nahoře permanentně lítat jako špina v kyblu… implikace pro astronomická pozorování nevypadají úplně dobře. Jasně, stejně budeme časem muset astronomii vystěhovat mimo atmosféřu. Ale i tak.

Možná je to daň za skutečný kosmický věk. Možná je to nezbytnost pro marťanské a lunární kolonie. Ale zároveň ve mě ten pohled na formaci satelitů i vyvolává jistým dílem tíšeň a pokoru. #nevím_no </edit po 27.5.>

 

Chleba Internet bude levnější!

Čím se tedy SpaceX liší? Má k dispozici vlastní nosič dvacetkrát levnější než konkurence a vývoj Stárlinku bude probíhat stejně jako Falconu, tedy za pochodu. První generace vynášených satelitů je velmi osekaná a každým startem se bude dále vyvíjet.

Finální družice by měly mezi sebou komunikovat pomocí laserů a se Zemí technologií využívající fázového pole), navíc díky obrovskému množství bude možná sériová výroba. 👩‍💼📉💵 Nízká oběžná dráha bude znamenat minimální možnou latenci (srovnatelnou s optickým připojením) a vypuštěné satelity samy zaniknou během 6 ti měsíců až 4 let.

Pro většinu vyspělého světa ale nepůjde zřejmě zase o takové polepšení připojení. Pokud totiž zrovna nejste nejmenovaná východoevropská země s přebujele drahými mobilními daty, Starlink vám nejspíše rychlejší a levnější připojení nenabídne. Právě v rozvojových zemích, kde je internet do jisté míry stále luxusem, by však Stralink rozhodně měl stát za hřích!

Fskutečnosti bude 5G určitě rychlejší… Ale fanboys gonna fanboy!

K dnešnímu dni má přístup k internetu pouze cca. 50% lidstva. Nebude to ale snad dlouho trvat a situace se změní. K první spuštění služby Starlink by mělo dojít v několika regionech USA již v roce 2021. První fáze čítající 4000 satelitů by měla být dokončena v roce 2024 (v té době už budou první vynesené satelity dosluhovat) a finální konstelace by mohla být hotová v roce 2027. 🎉

SpaceX bude tento projekt stát přibližně 10 miliard dolarů a slibuje si od něj v budoucnu masivní financování pro svůj primární cíl a tím je Mars. Třeba již v příští dekádě budete Vědátora číst na EloNetu! 🔭

[LL, TKa]

Když už tu zevlíte, poslechněte si také o minulosti i budoucnosti evropské kosmonautiky – feat. Dušan Majer z webu Kosmonautix! 

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama