Poznejte májové oceánské orgie mezi sépiemi!

TLDR verze: Nejsme dnes jediní, kdo slaví SVÁTEK LÁSKY! Sépie vějířovité si totiž na prvního Máje také užívají líbací orgie!

Trochu jiné prvomájové oslavy

Rozmnožování těchto sépií nastává začátkem května a zahrnuje náročné pářící rituály. Stovky jedinců připlavou k pobřeží, kde začíná jedna velká sépiácká swingers párty!

Samci předvádí různé namlouvací manévry, vznášejí se ve vodě a mění zbarvení do výrazných pastelových barev, jenom aby mohli dál předat svůj genofond.

Samice si podle kondice a kreativity samců nakonec vyberou jednoho nápadníka. Teď přichází ona „líbací“ část – vítězný sépiák napustí své spermie samičce do zvláštního vaku, který má pod ústy…

Orgie ale pokračují dál, sépiačky jsou totiž polyandrické a pro oplodnění svých vajíček si vybírají více samců. Spermie ostatních nápadníků si nechají přilepit na tělo jako záložní genetický materiál. Vak se spermatem, který samička nosí pod ústy, časem praskne a oplodní vajíčka nakladená na skále nebo útesu.

Jednou za život

Zní to jako super námět i pro lidskou májovou párty, ale celý proces námluv a rozmnožování je tak náročný, že po něm sépie umírají. Vyjma období rozmnožování jsou sépie vějířovité samotářskými druhy, takže se není čemu divit, že aspoň na konci života to chtějí pořádně roztočit.

Není to možná jediná věc, která na sépiích dovede překvapit. Sépie sice vypadají jako prehistoričtí tvorové z pradávného věku kambrické exploze, pocházejí však zřejmě z mnohem bližšího období křídy. Tedy posledního věku dinosaurů.

Jejich fosilie ze staršího období nebyly nalezeny. To sice může znamenat i skutečnost, že se jednoduše nedochovaly, v praxi se podle toho však nedá řídit. Hlavonožci sami, tedy hlavní kategorie sépií, jsou ale samozřejmě staří jako hnědé uhlí – vlastně doslova.

Vyvinuli se totiž zřejmě již v kambriu před skoro 500 miliony lety. Uhlí jako takové nejspíše začalo vznikat teprve před 300 miliony lety poté, co první rostliny kolonizovaly souš a skončily v dominantním biomu planety, tedy v bažinách.

Jinými slovy, sépie to na mořském dnu nejspíše roztáčejí už pěkně dlouho! Kdo by to do nich řekl!

zdroj: Spongebob v kalhotách/Nickelodeon

Vzniklo u popularizační kolegyně [PO]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama