Oceán na Plutu & 60 satelitů Starlink – Týden ve vědě 20.-26. května 2019

Týden ve vědě za 5 let: Přes internet, zajišťovaný satelity Starlink, sledujeme živě stream posádky Artemis na Měsíci! #fingers_crossed

TECHNOLOGIE – EloNet je o 60 satelitů blíž! Zbývá vynést již jen dalších… 11867. Levný a stabilní internet pro celou Zemi by měl Starlink zajišťovat již do 8 let.

EVOLUCE – Předtím, než se atmosféra naplnila kyslíkem (a způsobila masivní vymírání organismů, ale umožnila třeba i naši existenci), musely se nejdřív oceány naplnit čpavkem, čti: bordelem z odumřelých bakterií za pár set milionů let.

VESMÍR – Japonští vědátoři přišli s modelem, který vysvětluje příliš asteroidy nezdecimovaný povrch Pluta. Tekutý oceán pod povrchem!

VESMÍR – Sonda New Horizons a její data tento týden podruhé – Ultima Thule měla poslední 4 miliardy let poměrně veget, a tak by nám její složení mohlo napovědět, jak vypadala Sluneční soustava při svém zrodu.

MEDICÍNA – Váš příští onkolog se jmenuje Google! AI technologického giganta se naučila rozpoznávat rakovinu na tomografu s přesností 94,4%. S

KOSMONAUTIKA – NASA představila 11 společností, se kterými bude spolupracovat na tom, aby do roku 2024 přistála v rámci projektu Artemis na Měsíci. Hujer Blue Origin už má připravený design lunárního modulu, zatímco SpaceX se věnuje vývoji své rakety SuperHeavy.

 

Vědátoři na pivu, tento týden o viru HIV:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a přátel vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama