HIV antivirotika a snímek evoluce vesmíru – Týden ve vědě 6. – 12. května 2019

Tento týden ve vašich kinech: Viry proti superbakteriím, antivirotika proti virům, a viry přenášející lék na rakovinu.

MEDICÍNA – O bakteriích, kterým antibiotika vrásky nedělají, v poslední době slyšíme čím dál víc. Ale tento týden je to dobrá zpráva! Bakterie totiž do ouzkých zahnala fágová (virová) terapie. Proti virům si totiž bakterie můžou strčit svoji antibiotickou rezistenci do póru.

KOSMONAUTIKA – Jeff Who představil lunární modul Blue Moon. Podle všeho by měl být schopný pojmout několikatunový náklad, ať už v podobě robotických vozítek nebo lidské posádky. Bez nosné rakety si nicméně zatím o povrch Měsíce neškrtne, a tak se čeká na vývoj New Glenn.

VESMÍR – Poskládáním snímků za 16 let Hubbleova provozu vznikl unikátní průlet vesmírem – ale hlavně časem. Zoom od půlmiliardy let po Velkém třesku až po současnost je výlet, na který vás jen tak nějaká cestovka nevezme.

TECHNOLOGIE – 3D tisk tekutin + nanotechnologie = nový, přizpůsobitelný tekutý čip, který by do budoucna mohl umožnit programovatelnou syntézu různých sloučenin.

MEDICÍNA II – Antivirotika proti viru HIV způsobila, že virus již nebyl přenosný mezi sexuálními partnery. Zároveň také vyšlo najevo, že pokud se přihlásíte do studie s vaším partnerem, který by mohl být potenciálně HIV nenakažlivý, není vhodný nápad se spouštět i s někým jiným.

BIOLOGIE – Po přeprogramování kožních buněk na embryonální v roce 2006 jsme poskočili o kus dál, a nyní jsme schopní vyprodukovat každou buňku nově vznikajícího embrya – včetně placenty a pupeční šňůry.

 

A Vědátoři na pivu tento týden hloubali nad původem kamenů ze Stonehenge:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a přátel vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama