„Vzkříšené“ mozky prasat a výsledky Twin Study – Týden ve vědě 15.-21. dubna 2019

Velikonoční týden ve vědě jsme oslavili „vzkříšenými“ buňkami mozku prasete, ale také dokončenou Twin study a dalšími objevy.

MEDICÍNA – Mírné elektrostimulace mozku v řádu desítek minut ovlivňují, kolik si toho senioři zapamatují, ukázala studie. Zda-li se však dočkáme v supermarketech elektrostimulačních budek, připomínajících nákupní seznam, to zatím nevíme.

BIOLOGIE – O aktivitě v zemřelých mozcích prasat vědátoři stylově informovali ve studii během velikonočního týdne. Futurama nás zatím nečeká, pro metodu oživení mozku je nutné jej zcela vyjmout z lebky.

HISTORIE – Současná Británie možná prochází Brexitem, nicméně před pár tisíci lety si možná prošla procesem zcela opačným – a to hned třikrát!

BIOLOGIE II – CRISPR má další odrůdu, která má ambice si pohrát s přirozeným výběrem – protlačováním jedné alely na úkor druhé hůř, než Lori Loughlin své dcery na univerzity.

MEDICÍNA II – Scott Kelly už je v zaslouženém NASA důchodu od té doby, co přistál na Zemi po rekordním roce na ISS. Do finále tento týden vešla i studie, která porovnávala efekty pobytu ve vesmíru na něm a jeho identickém dvojčeti Markovi.

 

Nejnovější Vědátoři na pivu v silném fyzikálním složení vysvětlují, jak je možné, že se částice mohou (a mohou?) vrátit nazpět v čase:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a přátel vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama