Umělá děloha umí zachránit 87 % plodů starých jen 24 týdnů

TLDR verze: EVE terapie alias „umělá děloha“ prokázala životaschopnost. Při testování na ovčích embryích pomohla víc jak 87 procentům plodů (studie tu).

Umělá děloha,
co to je proboha!??

Jsou tomu už dva roky, co jsem naposledy jako téma vytáhl umělou dělohu. Už tenkrát se při pohledu na mašinu mnoha lidem plašila kladiva – uvidíme tedy jak budou reagovat nyní! Také tentokrát ostatně její úspěch zněl jako opomenutá aprílová zpráva. Práce Alana Flakea ovšem na jaře 2017 toliko představila funkční prototyp umělé dělohy. Nyní máme konečně výsledky testování konceptu na živých organismech!

Umělá děloha, profesionálněji ji můžeme říkat terapie s využitím ex-vivo děložního prostředí (ex-vivo uterus enviroment, EVE terapie) není na první pohled nic složitého. Udělátko má, stejně jako i v břichu vaší mámy, dva hlavní komponenty – systém okysličování skrze pupeční šňůru a tekuté prostředí filtrující odpad a nečistoty. Dohromady dovolují plodu příjem kyslíku i živin, díky němuž mohly v umělé děloze plody dorůst až do normální velikosti.

zdroj: Alan W. Flake et al.

Jedná se však fskutečnosti o pozoruhodného křížence medicíny a techniky. Jde o jakýsi „Inkubátor 2.0“, nedovoluje totiž rozvoj plodu od nuly, ale až záchranu extrémně předčasně porozeného hjumaníka – teoreticky starého jen 21 týdnů. Hlavní překážkou podobných umělých děloh (nejde o první pokus svého druhu) bylo donedávna vyvinutí komplexního oběhového systému, který by stejně jako u živých organismů zásoboval plod okysličenou krví. Běžné pumpy totiž mohly nevyváženým tlakem plod poškodit. Problém před dvěma lety Flake vyřešil tak, že se pumpování zbavil! Cirkulaci jeho okysličené krve totiž nakonec pohánělo jenom srdce plodu.

Nyní díky práci Matta Kempa a Haruo Usudy z Tohoku University víme více o úspěšnosti EVE terapie! Z celkem osmi skupin embryí dosáhlo sedm z nich (87,5 %) pokusné 120 hodinové EVE terapie beze ztráty kytičky! Doposud demonstovaly EVE terapii jenom jednotky pokusů testující hlavně funkčnost mašiny – nyní šlo však o první zkoušku na větším vzorku bytostí. Práce zkoumala ovčí plody o váze 600 až 700 gramů, tedy ultramalý ekvivalent lidského plodu starého 24 týdnů od početí. To je šest cca 6 měsíců pro ty z vás, kteří jste v první třídě rupli z matematiky.

Třikrát sláva! Oslavujte hrdiny prenatální medicíny! xoxoxo
zdroj: Women and Infants Research Foundation

Spása místo zkázy

Úspěch znamená nejen skutečnost, že zkoumané plody neodešly do věčných lovišť, ale také že nedošlo na významný pokles váhy, změny v krevním oběhu nebo tělesných proporcích. Krom běžné statistické odchylky byly odebrané krevní vzorky rovněž negativní na patogeny, které by mohly vývoj plodů poškodit. Zdá se tedy, že EVE terapie může skutečně reálně nahradit předčasně narozeným dětem jejich přirozené prostředí.

Možná se zeptáte, jak se plodům dařilo po konci oné 120 hodinové periody. Inu, dlužno k nynější práci dodat, že happyending poté, co zvíře/dítě vyběhne z umělé dělohy, jsme ještě neviděli. Jinými slovy, stále čekáme na práci, která by studovala celý průběh dorůstání. V nynější studii ovčí plody, jaksi, do důchodu zrovna nedošly – po monitorování růstu po necelý týden byly terminovány, aby mohlo dojít na jejich zevrubnou pitvu… Při níž byly embrya komparována s kontrolními embryii cíleně potracenými z jiných testovaných ovcí…

Zrůdní vrazi ovčích plodů, kteří by zasloužili porci spravedlivého hněvu!§§
zdroj: Women and Infants Research Foundation

 

I takhle nicméně vypadá biologický a medicínský výzkum, který může vést k záchraně předčasně narozených dětí. #sestímsmiř Po dekády neměly předčasně narozené děti o mnoho lepší vyhlídky, než šoupnutí do inkubátorů, po čemž jim lékařský personál typicky mohl pomoct jenom svými MYŠLENKAMI A MOTLITBAMI. To po setsakra dlouhé době může konečně díky EVE terapie změnit.

Ono i srovnání EVE terapie s inkubátory kulhá jako válečný veterán – v inkubátorech totiž musíte dýchat sami za sebe. EVE ale okysličuje krev, aniž by namáhal vyvíjející se plíce. Rozhodně tedy nelze pokrok podceňovat a bagatelizovat. A to ačkoliv tipuju, že mým čtenářům budou EVE terapie k ničemu, poněvadž se už sami narodili…

Z nějakého důvodu přijde majoritě již narozených lidí prenatální péče méně důležitá než téma důchodů…

Inkubátor zítřka již… kdy?

Je nasnadě, že některým lidem možná obrázek ovce v plastu (stejně jako před dvěma lety) vyvolá škaredé myšlenky. Umělé dělohy připomínají kokony z Matrixu, nakonec i popularizační přetisk raději jako poutací foto dal mladé, čerstvě narozené jehně, nikoliv ovci v kokonu jako dva roky nazpět (nebo terminované plody, jako nyní).

Pokud ale nejste zrovna psychopat a nemyslíte si, že problémy lidstva nejlépe vyřešíme jeho vyhlazením, je může EVE terapie zachránit mnoho životů ročně. Rozhodně EVE terapie nenabízí něco, v čem může plod růst od času nula nula nic. Implikace vynálezu pro možný budoucí „nepřirozený růst plodů bez matek“ nebo „pěstování kyberbiootroků“ či moje oblíbené „je to skoro jako ty (falešné) mašiny z Ostrova, kámo!“ jsou sice zajímavé, momentálně však z hlediska reálné aplikace stále pasé jako klobouky.

zdroj: Matrix/20th Century Fox, Alan W. Flake et al.

Naproti podobným fikcím je realita taková, že ročně dochází na 15 milionů předčasných porodů – porody k 24 týdnům jsou sice v tomto počtu poměrně malou, avšak nenulovou částí. Co je podstatnější, míra předčasných porodů obecně přibývá a postnatální péče hraje zásadní úlohu v mortalitě či přežití dětí do 5 let života.

Hejtovat tedy cosi jako „inkubátor 2.0“ kvůli tomu, že připomíná mašiny z Matrixu, je zhruba stejně mimoběžné, jako jít vypálit dnešní porodnici kvůli tomu, že i Adolf Hitler se kdysi v jedné z nich narodil.

Uvidíme, kam se EVE terapie vyvine – lze očekávat, že testovány nyní budou plody po stále delší (a dražší) časovou periodu. Pokud vše dopadne dobře, snad by se první EVE „inkubátory“ mohly objevit na klinikách do 10 let!

[LL]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama