Paměť sedmdesátníků během elektrostimulace omládla

TLDR verze: Slabá elektrická stimulace může pomáhat srdci i mozku. Nejnovější studie zjistila, že vrací mladistvost i pracovní paměti seniorů (studie tu).

Co jsem to jen chtěl?

Paměť je to, co nás konstituuje. A o to depresivnější je, že s věkem odlétá do teplých krajů, obvykle, aniž by se odtud do naší hlavy vrátila. Zatímco u některých vzpomínek (dětství, puberta, první manželství, krize středního věku, druhé manželství, počátek důchodu…) je to občas dobře, ne vždy se senior z horšící se paměti může těšit!

Budeme-li ignorovat trapné vzpomínky na život, paměť plní i jinou roli než motor nostalgie. Třeba pracovní paměť je s rostoucím věkem od třiceti výše stále chaotičtější, a to má důsledek k na (ne)kvalitu života. Pracovní paměť je totiž blízký příbuzný krátkodobé paměti. Zatímco krátkodobá paměť je ale skloňována jako mechanismus pro třídění zbytečných nových zážitků od těch užitečných (odkud pak putují do dlouhodobé paměti), pracovní paměť je taková… RAMka mozku. Ovlivňuje naše rozhodování a kapacitu vykonávat role. Proto třeba starci nakupování v supermarketu trvá obvykle tak dlouho, zatímco mlaďoch regály prosviští jako suprman.

Vědátor Rob Reinhart
zdroj: Cydney Scott

Bostonský vědátor Rob Reinhart a jeho kolega John Nguyen ale v praxi otestovali nástroj na zlepšení funkce pracovní paměti. Ten vychází z mojí oblíbené slabé elektrostimulace, které se také přezdívá „kardiostimulátor pro mozek“. V rámci neinvazivní (!) 25 minut trvající seance, během níž na mozek působila slabá elektrická stimulace, srovnali efekt terapie na skupinu sedmdesátníků vs. dvacátníků.

Ukázalo se, že v následných paměťových testech si staříci jako mávnutím kouzelného, elektrické proutku začali vést stejně jako mladíci. A to samozřejmě aniž by před stimulací měli podobné výsledky. Co je ještě suprovější: efekt trval 50 minut po sezení. Nejde o žádnou magii, jednou by však aplikace podobné metody mohla reálně pomáhat lidem s poruchou paměti.

Proč „léčí“ elektřina?

Vědátoři neštudovali přesné důvody efektu – na to studie ani nebyla stavěná. Možným vysvětlením jsou ale dva mechanismy fungování pracovní paměti na úrovni mozkových vln. Totiž spojování a synchronizace.

Mechanismus spojování vln popisuje koordinaci různých mozkových vln mezi sebou. Pomalé theta vlny a rychlejší gama vlny v tomto ohledu můžou (a s přibývajícím věkem nemusejí) spolupracovat k vyšší efektivitě pracovní paměti. Představit si to lze trochu, jako když housle vs. trombón můžou a nemusejí hrát v orchestru koordinovaně. Dává asi smysl, že výsledek spolupráce je lepší, než výsledek opaku.

Také synchronizace popisuje vztah těchto mozkových vln. Tentokrát však mezi stejnými typy vln (v tomto případě theta vlnami) z různých mozkových regionů. Pokud se podržíme paralely s orchestrem, je to trochu jako když houslistky z přední řady hrají ve stejném rytmu jako opožděný houslista, co doběhl pozdě a zbylo na něj jen místo vzadu… #nemehlo

Co s tím?

Reinhartova a Nguyenova práce naznačuje, že pomocí elektrické stimulace lze posílit oba tyto mechanismy a „zesílit“ spolupráci mezi vlnami. Doposud se úspěch elektrostimulace vysvětloval spíše posílením komunikace mezi neurony, nemusí však zůstat jen u něj. Hledání kořenů mechanismu bude obviously vyžadoval další haldy práce navíc. Po všemožných jiných úspěších elektrostimulace na činnost mozku se ale zdá zase o něco víc, než budoucnost vězí v elektřině!

To vše v součtu znamená jediné – i dnešní čtenáři (pokud se tedy právě nevrátili z pošty s důchodem) budou mít šanci se i na stará kolena blejskout před svými vnuky, jak rychle dovedou proběhnout supermarketem! Pokud se tedy mezitím nerozbrečí z flashbacku svých celoživotních traumat, jichž jsou dnešní senioři naštěstí ušetřeni.

[LL]

O stimulaci paměti (ale jiné) taky před rokem v téhle novince! 

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Diskuze

Reklama