Týden ve vědě 28. ledna – 3. února 2019

Vzdor závějím i vánicím se k vám opět prodral nový týden ve vědě! Tentokrát jsme měli štěstí tuzemské mikročástice, neandrtálské oštěpy nebo třeba Alzheimera pocházejícího od zubů!

FYZIKA – Predikce pohybu mikročástic je stále tajemná jako hrad v Karpatech. Nová studie Univerzity Palackého ale přišla s přesnější metodou predikce jejich pohybu.

MEDICÍNA – Čtení mozku ještě neumíme, ale blížíme se. Nová studie totiž zvládla z mozkových vln zjistit, jaké slovo přesně daný člověk slyšel!

ARCHEOLOGIE – Oštěpy neandrtálců nebyly jen na okrasu! Biomotorická studie totiž odhalila, že jimi ti naší prastaří příbuzní zřejmě uměli i vrhat na dálku!

VETERINA – Infekční rakovina tasmánských čertů zůstává problémem celé jejich zbylé populace. Konečně ale víme víc o tom, jak na molekulární úrovni funguje.

UMĚLÁ INTELIGENCE – AI porazila dva nejlepší lidské hráče strategie StarCraft II. Značí to lepšící se schopnosti strojového učení učit sebe sama… a roznášet lidi na kopytech!

MEDICÍNA – Alzheimer možná pochází od zubů. Podařilo se totiž najít spojení mezi ním a bakteriemi odpovědnými za zánět dásní.

Krom toho JRN a LL rozebrali i nedávný úprk Voyageru 2 do mezihvězdného prostoru – včetně toho, proč to neznamená nutně, že Voyager 2 uletěl ze sluneční soustavy! Sledujte níže a odebírejte nás i na YouTube.

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama