Jsou lidé čím dál hloupější?

TLDR verze: Je evoluce ineligence odsouzena k zániku? Ne. I když by se z dat mohlo zdát, že ano (studie tu).

Na IQ horské dráze

Sebemrskačské studium lidské inteligence nabralo nedávno opět na obrátkách. Společnost deCODE z Islandu zabývající se analýzou genetického materiálu na 100 000 Islanďanech sledovala, jak se měnily z genetického hlediska jejich předpoklady pro studium

Vědci v součtu popsali, že mezi lety 1910-1975 se geny pro vlohy ke studiu stávaly čím dál tím vice vzácnější. Pomalý, ale jednoznačný trend.

A aby špatných zpráv nebylo málo, našli dost možná i souvislost: lidé, kteří mají “chytré” geny, měli mimo jiné tendenci mít méně dětí. A údajně nejde jen o korelaci, ale bohužel i kauzalitu. Tyhle geny mizí, protože Islanďani se holt méně milují a množí.

Než z toho začnete vyvozovat nejrůznější SOCIOPOLITICKÉ IDEJE k „nápravě“, dejte si však na hlavu ještě studený ručník. Autoři práce zjistili, že nejde ani o to, že by v Islandu bylo tak těžké mít děti, ale skutečně za neochotu se množit můžou právě ony “chytré” geny.

“Není to ani vzdělaní, ani kariéra, ani jiné příležitosti, co jim brání mít děti.” uvedl autor studie a neurolog Kari Stefansson, “Když jste geneticky predisponováni ke vzdělávání, jste současně predisponováni mít méně dětí.”

Jinými slovy: zdá se, že za limitovaný přenos „genů inteligence“ na další populaci nemůže ani tak nový posun jako pravděpodobně spíše obecný evoluční trend. Konec konců, ani ve středověku to teoretičtí fyzici neměli nutně snazší než dnes.

Jinými slovy ještě jednou: geny nejsou pro inteligenci to hlavní. Pojďme si to ale ještě raději vysvětlit.

Idiocracy – 20th Century Fox

„Všichni tady zahyneme!“

Jak velký vliv tedy mají na inteligenci samotné geny?

Studie, která vyšla v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences popsala přesný dopad této změny v číslech. Za jednu dekádu kleslo IQ v testované populace o 0,04 procenta. To je prakticky na hranici odchylky měření, a rovněž nám takto zásadní změna snad hrozí, i když se praštíme o stožár, čtouce Vědátora na smartphonu za chůze…

Ale pokud se do toho zahrnou všechny geny, které pomáhají se studiem, pokles je až 0,3 za jedno desetiletí!  To už může mít vliv! Anebo ne?

I to je relativně malá změna, ale Steffanson varuje, že dlouhodobě by tento trend mohl mít významnější dopad. “Kumulativní efekt během času znamená, že bude mít dramatický efekt na genetickou predispozici k dosažení vzdělání – a pokud se něco nestane, mohlo by to mít dopad i na celou společnost” uvedl pro deník Guardian. #but #waitforit

Ale mám tu sladkou tečka na konec: jenom schopnost učení není celá součást inteligence. Obecně platí, že genetika jako taková má na vzdělávání poměrně malý vliv, a normalizované vzdělání (či lépe: dobří učitelé a dobré metody/nástroje učení) tyto predispozice navíc umí vyrovnat.

Důkaz za všechny: sám Stefansson přiznává, že IQ ve skutečnosti roste, a to právě díky lepším vzdělávacím systémům. Dle jeho dat je IQ z roku 1978 o celých ČTRNÁCT bodů vyšší než v roce 1932. #paradox

To však neznamená, že za 100 let budeme všichni Einsteinové. Samotná hodnota IQ se vlastně nemění, vždy se totiž při jeho určování porovnává úroveň rozumových schopností jedince vzhledem k průměru populace…

Vykreslení evoluce ve fikci je tak akurátní, že po každém promítání spáchá sebevraždu jeden biolog. To říká statistika!
zdroj: Evoluce, DreamWorks Pictures

IQ není vše

Nutno pamatovat i na to, že IQ není zrovna ideální metrika měření inteligence. Obecně srovnání počínající rokem 1910 nám o evoluci inteligence mnoho neřekne. Oni nerdi to co do množení neměli zrovna snadné asi v žádné historické éře. Pokud něco, pak jim moderní doba dává naopak VYŠŠÍ šance ke stabilní produkci potomků (jak je to s evolučním náhledem na inteligenci, jsem taky spolu se svým evolučním podprogramem rozebral tu).

Navíc – data pochází jenom z Islandu a další studie mohou přijít s jinými závěry. Jako vždy platí, že je třeba být malinko skeptik.

Ve společnosti, vzdělání i principech evoluce inteligence existuje spousta mechanismů, které mohou hypotetickému úpadku IQ zabránit, než jen predispozice k učení. Můžete vzít tucet nadprůměrně inteligentních dětí, ale pokud je dáte do školy s metodami jako ze středověku, výsledek bude bídný. A edukace je jenom jednou z více proměnných.

Jinými slovy, výsledky studie rozhodně neznamenají, že by za vzdělání a jeho úroveň mohly pouze naše genetické predispozice. Pokud to někdo použije jako výmluvu, tak je naopak chytrý a vyčůraný jako díra do sněhu! Taktéž nejde o potvrzení menší tendence chytřejším k množení blížíme k budoucnosti z Idiocracy (což je sám o sobě film, který genetiku a evoluci samu spíše przní…).

Takže keep calm, evoluce není ohrožena, a podporujte moderní vzdělávání!

[ML, LL]

O evoluci virů taky pokecala moje evoluční podjednotka třeba ve videu níže: 

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama