Rakovina prsu byla u myší přeměněna na tukové buňky

TLDR verze: Jednu specifickou formu rakoviny prsu se u myší podařilo vykurýrovat přeměnou části nádorových buněk na tuk (studie tu). Není to univerzální lék na raka, ale je to důvod k mírnému úsměvu v mezích zákona.

Nic než nádor

Jak všichni víme, prsa jsou dobrý sluha, ale mohou být také špatný pán – zejména pro své majitelky. Rakovina prsu patří mezi největší satanáše mezi nádorovými onemocněními, basilejští vědátoři pod vedením Dany Ronen ale otestovali novou formu jejího vymítání.

S využitím dvou léků, protirakovinovéh MEK inhibitoru jménem Trametinib, a léku Rosiglitazone využívaného pacienty s diabetes, se jim podařilo de-diferenciovat nádorové buňky na buňky tukové.

Terapie si užila množina pokusných myší, u nichž výzkumníci nejprve vyvolali agresivní formu choroby, aby poté mohli nádorového pana Hyda mohli překovat v neškodného Jekylla. Podstatné přitom je, že se následné tukové buňky zase nepřeměnily na rakovinové, ale zůstaly ve své poměrně neškodné podobě.

Je tím rakovina prsu vyléčina? Prozatím je čistě o experimentální srandu, která nám říká více o buněčné plasticitě (tj. tom, jak moc buňky umí nebo neumí konvertovat sebe sama na jiné typy). Zároveň platí, že pokusu se nepodařilo změnit na tukové úplně všechny nádorové buňky nádoru, takže to není neprůstřelné.

Spíše než rozložit nádor jako takový se totiž podařilo přeměnou na tuk ZASTAVIT další růst. V neposlední řadě metoda úplně nefachá pro všechny fáze dané formy rakoviny, dokonce ani v rámci rakoviny prsu, takže je třeba mít štěstí na ten správný typ smrtící chroby…

Ideou ale samozřejmě v součtu je z něčeho podobného JEDNOU vykouzlit potenciální podpůrnou formu léčby rakoviny prsu. Tuková přeměna by mohla být kombinována s dalšími postupy – typicky by mohla sloužit k zastavení růstu nádoru, alternativně by mohla být užita po odstranění nádoru.

V takovém případě by mohla sloužit k přeměně „nepodchycených“ nádorových buněk na nemaligní tuk. Nakolik metoda ale může zachraňovat ženy (nebo Sterlinga Archera) či být využita i pro jiné formy raka, se ale teprve uvidí, žejo.

Efektivní terapie rakoviny, ilustrační foto. Zdroj: Simpsonovi, FOX

Ledaže…

Seděl jsem takhle minule o víkendu na vínu s kamarádem a ten mi vyčítal, že každý týden píšou popularizátoři o „novém léku na rakovinu“. A přitom furt skutek‘ utek‘! Typicky tak nutno připomenout, že nové palety objevů ROZHODNĚ neznamenají, že z rakoviny je najednou chudší příbuzný zkopnutého palce. Existuje bambilion důvodů, proč je nádorové onemocnění vzdor pokroku furt velkým strašákem našeho psyché.

Jedním z těch důvodů je skutečnost, že rakovina není jediná nemoc – existuje sto obecných typů nádorů, v praxi lze ale rovněž říct, že každý tumor je skoro jedinečným neřádem.

Přesto bych neřekl, že za skoro-tří let Vědátora výzkum stojí na mrtvém bodě. Cca. šest let nazpět jsem poprvé (někam jinam) psal o nápadu léčit rakovinu posílením imunitní odezvy. Není to tak snadné, jak se zdá, protože ani imunitní systém není zrovna jednoduchý cápek.

Ale za tu dobu byl schválen PRVNÍ KLINICKY POUŽÍVANÝ (!!) lék pro imunoonkologii, což je vpravdě neuvěřitelný úspěch! Jmenuje se Kymriah (psal jsem tu), ani s ním to ale není snadné. Neslouží teda proti rakovině prsu, namísto toho léčí specifickou formu rakoviny krve, ale #close_enough!

Jediná terapie Kymriath ovšem stojí 6 až 7 míčů CZK, takže určitě nejde o něco, co bude nasazeno v prvním sledu. Nebo u nás. Spíše bude Kymriath nasazován až po selhání jiných, levnějších forem léčby (u movitějších pacientů).

Ne, nemůžou za to zlé farmaceutické společnosti – můžou za to  pojišťovny, respektive ekonomické mechanismy stejného ranku, které nedovolují všem z pojištění automaticky hradit ani plastické operace. Reklamace podávejte na místní pobočce Objektivní Reality.

Furt se něco děje

Pokrok na poli onkologie jde určitě kupředu – ale výsledky nebudou bohužel k dispozici dnes, a možná ani za 5 nebo 10 let. Různé léky budou stále funkční různou mírou u různých pacientů, statisticky ale můžeme doufat, že budou mít vyšší úspěšnost. Budou také dražší – časem se snad zlevní, půjde však dost možná o generační záležitost.

Jenom loni jsme třebas načnuli univerzální (!) test na rakovinu , který by mohl výrazně zlepšit včasné odhalení choroby a tak i zvýšit úspěšnost již existujících léčiv. Přímo otestován byl již i krevní test na rakovinu kůže, dokonce je marginálně přesnější než dosavadní testy.

Ani ten se magicky nedostane ke všem onkologům z minuty na minutu. Otestovány však byly i různé formy „vakcinace“ proti rakovině. A v diagnostice choroby nám pomáhá překvapivě i umělá inteligence a.k.a. strojové myšlení.

Není toho málo a je na místě být poměrně optimistický – nádorová onemocnění jsou však na světě, co je život životem, a rozhodně nejde o nějakou hříčku moderních let. Rakovina prsu trápila mnoho lidí v minulosti, v minoritních případech dokonce i muže.

Ve věku, kdy řada lidí čte jenom titulky zpráv (a vlastně za to ani nemůžou, protože všechno prostě stíhat nelze), je ale snadné propadnout pocitu, že vědci/popularizátoři „lidem lžou“, protože vzdor fascinujícím objevům se věci moc nehýbou kupředu. Přitom zajímavé nástroje pro imunoonkologii rozhodně máme

S tím, jak dobře a rychle se však nové objevy budou aplikovat, je ale třeba plakat nejen u lidí z vědy, ale i politiků, obchodníků a regulátorů. Všichni se plavíme na jedné lodi a jako vždy platí, že kterýkoliv nový objev může stejně jako prsa být dobrý sluha, špatný pán anebo klidně jen zajímavý soused, kterého jsme si vlastně kvůli vlastním rozhodnutím nikdy nepustili přes práh.

[LL]

Nikoliv o rakovině prsu, ale raku kůže jsem pokecal i s onkologátorem Jaromírem Šrámkem tu:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a přátel vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama