Pozemskou gravitaci na Marsu můžou zajistit vlaky jezdící v kruzích

TLDR verze: Nový rok je tu, stále mi tu však převysuje pár maniakálností z roku minulého – mezi nimi MARŤANSKÁ KOLONIE NA KOLEJÍCH.

Jak možná víte, vesmír nás nemá rád. K tomu kromě tradičních trampot s radiací nebo s tím, že se ve vesmíru bude blbě pěstovat jídlo a ještě hůře dýchat, patří i snížená gravitace.

Není gravitace jako gravitace

Vlastně momentálně moc nevíme, o jak velkou šlamastiku se může např. pro vývoj plodů jednat – víme jen, že nulová gravitace (mimo planety) je zdravá asi jako skok ze skály. Ještě však nemáme kolonie na Měsíci, kde bychom zkoušeli plodit děti a pak se případně hrozili nad výsledkem – racionální je však se toho bát dříve, než bude pozdě a dáme vzniknout nové RASE KOSMICKÝCH SUPERMUTANTŮ (v tom lepším případě).

Zatímco ve vesmíru můžeme problém nějak kurýrovat skrze gravitaci umělou (tu zatím tedy taky neumíme… ale pro masivní kolonie by byla možná skrze odstředivou sílu), v případě planet jde o větší oříšek. Planetu totiž jen tak nerozrotujete, a postavit na ní obří rotující těleso taky zní ohromně snadno.

Aeronautický inženýr Joseph Parker však na 21st Annual Mars Society Convention přišel s nápadem, jak pozemskou gravitaci Marsu dodat poměrně snadno – v zásadě navrhuje vytvořit kruhové dráhy, po nichž by jezdily superrychlé vlaky, které by pro své obyvatele jako CENTRIFUGY dodávaly vyšší gravitaci právě skrze odstředivou sílu. Obrázek výše je samozřejmě jen z Total Recall, ve skutečnosti nynější návrh vypadá nějak takhle:

 

To by umožnilo jistější vývoj plodu a redukci potenciálních chorob. Technologie v duchu Boring Company & hyperloopu navíc dávají zdání, že by to celé nemuselo být ani tak nemožné.

Více o umělé gravitaci ve vesmíru taky v mém postu níže (text o marsovlacích pokračuje pod ním).

Času dost

Zatím je to samozřejmě jenom přednáška (link na ní dole), do první funkční dráhy hyperloopu je také daleko, nemluvě o první kolonii na Rudé planetě…

Jako idea to však není úplně mešuge – dává smysl, že kolonie mimo Zemi můžou vypadat úplně odlišně, než jak si to dnes malujeme. Možná si navíc vzpomenete, že jen dva měsíce zpátky něco podobného řešily moje podjednotky i v posledních Vědátorech na pivu tady. #hmm

Na druhou stranu, osobně se domnívám, že reálnější bude vyřešení problému nějak „jinak“ – například tím, že skrze pokročilé genetické inženýrství naučíme těla budoucích kolonistů lépe zvládat vývoj v nižší gravitaci a suplementovat procesy vyžadované gravitací odlišnými metodami.
Jak? To ještě nevím (kdyby ano, jdu si pro Nobelovku). Bylo by to však v důsledku asi snazší, než u každé kolonie budovat obří dráhy. Do roku 2050 (spíše 2100), kdy můžeme podobné kolonie MOŽNÁ očekávat, je na lepší pochopení genomu ještě dost času. (y)

Nicméně, pokud budou budoucí kolonie na Marsu fakticky vypadat jako kruhové rychlovlaky, bude to dost unikátní nápad… Který si schovám pro nějaký svůj sci-fi román.

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a přátel vědy UP Crowd za podpory MUDRstart – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama