Nový sken mozku umí poprvé odhalit, jaká slova člověk slyší

TLDR verze: Vědátoři z New Yorku pouštěli lidem čtená slova – implantát v mozku pak spolu s AI dovedli rozpoznat a znovu přetlumočit, co člověk slyšel, čistě na základě mozkových vln (studie tu).

Slyšte, slyšte!

Existuje velká šance, že pokud tato slova čtete, nejste postiženi žádným druhem neurodegenerativní choroby, jako je třeba nechvalně známá amyotrofická laterální skleróza. Stejně tak ale existuje i šance, že někoho ve svém okolí s podobným pomalým zabijákem máte – já třeba ano. ALS trpěl i Stephen Hawking, jde tedy o chorobu, která si oběti nikterak nevybírá, a která nám může vzít i ledajaké génie.

Než své pacienty umoří, vezme jim pohybovou funkci i řeč. S tím prvním ani tím druhým zatím nic moc neuděláme. A to ačkoliv už umíme život lidem s ALS významně prodloužit, viz ten Hawking.

U toho lepšího se však blýská na časy! Loni přišel implantát, který umí paraplegikům dodat schopnost ovládat kurzor myši, takže de facto už můžou skrze psaný text mluvit „skoro normálně“ – a nyní se objevil další pokrok, který slibuje podobným lidem „číst mozek“ a tlumočit onu aktivitu do syntetizovaných slov!

COŽETO?!

JEŽIŠIKRISTE, teď nám umí doktoři číst mozky, proč se o tom nepíše víc!“ napadne asi leckoho, ale tak daleko to zatím není. Vědátoři pod vedením Nimi Mesgaraniho z Columbia University toliko přišli se systémem, který zvládá detekovat mozkovou aktivitu tak precizně, že v mozkových vlnách odliší jednotlivá slova! Nikoliv tedy zatím slova, které si onen člověk „představuje“, ale aspoň slova, které onen člověk „slyší“.

Mesgarini et al. v zásadě vzali pět epileptiků, kterým byly v rámci separátní operace implantovány mikroelektrody, a pouštěli jim mluvenou řeč cizí osoby. V té zaznívala jednoduchá slova, například počítání od jedné do deseti.

Elektrody následně detekovaly mozkovou aktivitu, respektive elektrickou činnost mozku na titěrné úrovni. Na data elektrod se poté mrkl sofistikovaný algoritmus strojového učení a interpretoval je, jak nejlépe dovedl, do pravděpodobných slov!

Technobláboly (ve formě schématu)
zdroj: Nima Mesgarani et al.

(Ne)přítel naslouchá

Výsledek rozhodně není perfektní. Tomu napovídá i fakt, že výzkumníci se nepochlubili nějakým (snadno zgrantovatelným) dojemným videem počítačů mluvících za postižené lidi. Zkušební posluchači nahrávek byli takto přežvýkanou řeč schopní pochopit jenom ve třech čtvrtinách případů, viz záznamy tu. I to je ale občas lepší, než jak někteří hotentoti mluví! Samože pořád nejde o zrovna prakticky užitečný vynález – není to něco, co se může snadno implantovat pacientům.

Mikroelektrody jsou pořád poměrně komplikovaně zaváděný implantát – bylo by lepší, kdyby šlo o neinvazivní metodu. Především ale systém zatím neumí detekovat ona slova, které si „pacient“ jenom představuje.

Je však možné, právě podobná technologie v dohledné době povede právě k možnosti vypátrat v mozkové činnosti i slova, která si pacienti jenom „představují“. To by pak konečně mohlo lidem s ALS dodat schopnosti mluvit jako čamrdy!

Mesgaraniho tým se nyní mrkne právě na to, jestli jejich systém dovede detekovat delší fráze. Data by pak mohla sloužit právě k tomu, aby byly v mozkové aktivitě vyhledávány i fráze, které slyšet nejsou. Uvidíme. Respektive: uslyšíme!

Povzbudivé je, že nejde o jediný podobný implantát za poslední rok! Přehlídku takových udělátek za poslední dobu jsem ale sesumíroval taky tady (článek bude publikován k večeru). Namísto toho bude možná užitečné se spíše zaměřit na to, proč se při poslouchání podobných zpráv nemá úplně smysl děsit „JEŽIŠIKRISTE, teď nám budou zlí lidé číst mozky!

Nástroj jako nástroj

Není se však třeba v dohledné době bát toho, že bychom mohli někomu „číst myšlenky“ jen tak, když projde ulicí. Impantát neimplantát, každý mozek „ukládá“ informace jiným způsobem do jiných neuronových sítí. Lze říct, že každý mozek má úplně jiný jazyk, kterým si se sebou povídá. Udělat univerzální překladač je tedy i při současných pokrocích poněkud ošemetné.

Newyorská studie sázela právě na deep learning algoritmy, které se nejprve musely naučit onen jazyk, než byly schopné rozeznat čtená slov. To celé jenom na pacientech s invazivními mikroelektrodami. AI se trénují jenom s OBROVSKÝM množstvím dat, takže aby byly schopné jen tak z plezíru někoho „přečíst“, budou potřebovat ještě pěkných pár kalendářů!

Pokud si tedy omylem nenecháte do mozku zapíchat mikroelektrody, a omylem nebudete mnoho hodin podstupovat monitorované předčítání specifických slov, nemusíte si úplně obávat, že vám Ilumináti z hlavy vytahají odpalovací kódy k vaší mikrovlnce

Samože je možné, že z pár desetiletí a HROMADY, HROMADY dalších dat, se k nějaké takové dystopii můžeme dobrat. Jak ale s nějakou technologií naložíme, bude stejně jako u ohně, železa, střelného prachu nebo atomu jedině na nás a naší etice.

[LL]

Není to podobný implantát za poslední měsíce. Na další mrkněte taky třeba ve videu níž: 

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

1 komentář: „Nový sken mozku umí poprvé odhalit, jaká slova člověk slyší

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama