Potenciálně obyvatelná planeta systému Trappist není obyvatelná

TLDR: Pozorování 40 světlolet vzdáleného systému naznačilo, že nejméně jeden ze světu v jeho zóně života postrádá atmosféru. Studie hír.

A mediálním prostorem se valí další objev, který učinil Webbův kosmický dalekohled. Tentokrát se zakoukal do sluneční soustavy hvězdy Trappist, kde se nachází minimálně sedm planet ležících od nás jen 40 světelných let. Tři z nich jsou přitom v obyvatelné zóně hvězdy!

Trapné zjištění

Na jeho objev pár let zpátky si možná pamatujete. Systém se nachází asi 40 světelných let od Země v souhvězdí Vodnáře. Objev systému TRAPPIST-1 byl oznámen v roce 2017 a díky potenciálu obyvatelných světů rychle upoutal pozornost astronomů i veřejnosti.

Nicméně, možná si i pamatujete, že mateřská hvězda systému je velmi malá. Všech sedm planet v systému TRAPPIST-1 se proto nachází těsně kolem své hvězdy a jejich dráhy jsou mnohem blíže, než je vzdálenost mezi Merkurem a Sluncem v naší Sluneční soustavě.

Vědátoři a vědátorky se však přesto rozhodli za pomoci tohohle vyšperkovaného kusu vesmírného železa nakouknout na tu nejvnitřnější z nich a podívat se, jestli tam na nás nemává E.T.

No a nemává.

TRAPPIST vs. Sluneční soustava. Zdroj: NASA
TRAPPIST vs. Sluneční soustava. Zdroj: NASA

Svět bez duše

Pozorování totiž ukázalo, že ta nejvnitřnější exoplaneta nemá atmosféru a tudíž, s největší pravděpodobností nebude mít na povrchu tak ani kapalnou vodu…

A dle současných představ, život kapalnou vodu potřebuje. A jelikož nemá atmosféru, tak to taky znamená, že povrch planety nebude dobře chráněn před dopadajícím kosmickým zářením a rozmary mateřské hvězdy.

Což je, ano, další stopka pro rozkvět potenciálního života. Takže na první zamávání E.T. z nějaké exoplanety si budeme muset zase počkat…

Ale tipnu si, že nebude dlouho trvat a nějakou exoplanetu, která bude mít tu správnou atmosféru, aby tam mohla kapalná voda se na povrchu nacházet, najdeme brzy! Webbův teleskop se ostatně teprve rozehřívá!

Nebude to ale pravděpodobně v systému Trappist, protože blízkost planet své domovské hvězdě podmínkám života zřejmě příliš nesvědčí. Měli jsme to z toho názvu nejspíše tušit!

Trappist snadno a rychle! Zdroj: Public Domain
Trappist snadno a rychle! Zdroj: Public Domain

Další světy

Již od počátku objevu soustavy Trappist se samozřejmě spekulovalo, že může jít o potenciálně ještě složitější místo k životu, než je Bruntál. Nynější objev tedy není žádný velký zvrat, ale spíše další důkaz dlouhodobého vývoje příběh (ne)obyvatelnosti vzdáleného systému.

A k čemu to je? Jasně, do Trappistu je to momentálně dost štreka, a nedá se tam doletět. Není to ale zas tak dlouho, co se nedalo doletět z Paříže do Londýna nebo na Měsíc. Přesto lidstvo vymyslelo způsob, jak to udělat a dnes to považujeme za normální…

Vypůjčeno a upraveno z vlákna Petra Brože zde.

[Petr Brož, LL]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Autolink hír.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama