Co vše víme o zvláštní dětské infekci podobné žloutence?

TLDR: Nemoc postihla na 200 dětí po Evropě a Americe, není jasné, co za ní může stát. 1 pacient zemřel, v podezření je nějaký nový druh adenoviru. Oznámení tuna.

Nový rok, nová nemoc

Dlouho jsme tu neměli nějakou záhadnou infekci, že ano? „Naštěstí“ na pomoc přispěchala neznámá choroba, která v Evropě a Americe způsobila jaterní potíže u skoro 200 dětí. V podezření je virová infekce, ale počet nakažených a skutečnost, že mezi nimi neexistuje žádné významné spojení, může znamenat, že zápletka nové choroby bude složitější.

Vlivem choroby dosud jeden dětský pacient zemřel, několik dalších potřebovalo či bude potřebovat jaterní transplantáty. Krom hepatitidy, čili zánětu jater, mezi další symptomy patří symptomy žloutenky, průjmy a bolesti břicha. Doposud odhalenými nemocnými jsou děti ve věku od 1 měsíce po 16 let.

Nejvíce případů se doposud vyskytla v Evropě, první případy byly naznamenány ve Velké Británii v lednu. Americké CDC ale nedávno uvedlo, že vystopovalo ještě dřívější případy v říjnu 2021 v Alabamě. Co může být původcem této epidemie – a je třeba začít si kupovat toaleťáky do zásoby jako před dvěma lety?

Na stopě adenoviru?

Hepatitida je obvykle způsobena několika viry hepatitidy – nemoc a její viry jsou spolu tak úzce spojeni, že jde dnes v podstatě o synonyma. Ale poškození jater může být způsobeno i jinými patogeny. Žádné známé viry způsobující žloutenku přitom u pacientů odhaleny nebyly. Zdá se tedy, že máme co dočinění s nějakým novým kmenem či patogenem obecně.

Alabamská stopa může poskytnout i dílčí odpověď. Na 9 dětí v alabamském clusteru bylo pozitivně testováno na adenovirus. Ten obvykle způsobuje nachlazení, v menším množství snad může být původcem i zažívacích problémů. Pracovní hypotéza tedy momentálně zní, že bychom možná mohli být svědkem nového sérotypu tohoto viru, který může u určitého počtu nakažených způsobovat i hepatitidu.

Necelých 200 nakažených samozřejmě také znamená, že epidemie momentálně není zase tak vážná. Pravda, s jednou obětí se momentálně úmrtnost pohybuje kolem 0,5 %, což rozhodně není málo. Je ale velmi brzy na to soudit, jaká jsou skutečná čísla. A je také příliš brzy na to zavrhnout nemoc jako něco, co „má jen 200 pacientů“. Jak víme, infekční choroby se potenciálně dovedou rychle množit.

To, jak rychle se množí i potenciální nový adenovirus, bude nyní předmětem dalšího zkoumání. Pokud je vůbec tento virus původcem choroby. Na odpovědi na obě tyto otázky si však budeme muset ještě počkat několik týdnů či měsíců. Prozatím je ale dobré mít se v případě příznaků žloutenky u dětí více na pozoru, zvláště pokud patříte mezi lékařský personál.

Nemusí jít o velkou krizi

Jenom pro ilustraci je dobré si připomenout, že to není rozhodně poprvé, co se objevuje nová nemoc – a přesto se nemusí příliš rozšířit, přičemž aktuální čísla nakažených nemusejí jít nijak významně výše. Před covidem jsme tu měli předešlou medicínskou krizi v podobě EVALI alias poškození plic způsobeného kouřením elektronických cigaret.

To bylo způsobeno nikoliv „standardním“ inhalováním kouře e-cigaret, ale inhalováním vlastnoručních domácích náplní, které obsahovaly THC oleje. Problém byl v tom, že olej a plíce nejsou příliš dobře dohromady, náplně e-cigaret nesmějí žádné opravdové oleje obsahovat – a lidé kouřící takového neschválené náplně si tak způsobovali postupnou lipidovou pneumonii.

Samozřejmě, srovnání EVALI a hypotetického nového adenoviru pokulhává v tom smyslu, že adenovirus by se šířil sám o sobě. EVALI oproti tomu byla čistě lidská práce. Rozhodně ale ukazuje, že ne všechny nové problémy musejí skončit pandemií, kontroverzní a všeobecným zmarem. Uvidíme, jak tedy zápletka se záhadnou chorobou bude pokračovat dále – momentálně je totiž možné skoro vše!

Vzniklo původně pro Mudrstart.cz.

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama