Mikroplasty byly vůbec poprvé detekovány v lidské krvi

TLDR: Vzhledem k tomu, kde všude se mikroplasty našly, to není úplně šok. Zatím stále přitom nevíme, jestli či jak by nám mikroplasty mohly škodit. Studie tuna.

Mikroplasty, makroproblem?

Potenciálně významný a nepříjemný objev oznámili nizozemští vědci. Vůbec poprvé totiž odhalili v lidské krvi velmi malé plastové fragmenty označované jako mikroplasty. Ačkoliv ze zjištění stále není jasné, jestli mikroplasty lidem škodí, s novým objevem je toto riziko rozhodně o něco vyšší.

Nizozemská studie zveřejněná minulý týden v časopise Environment International zkoumala vzorky krve 22 anonymních zdravých dobrovolníků. Mikroplasty přitom našla v téměř 80 % z nich. Zajímavé je, že ne všechny vzorky přitom vždycky obsahovaly stejný typ plastu.

V polovině krevních vzorků byly nalezeny stopy PET plastu, ve více než třetině stopy polystyrenu (typický související s jednorázovými obaly). To je však prozatím také jediné další zásadní zjištění práce.

Mikroplasty jsou kousíčky plastů menší než 5 mm (čili klidně i řádově menší), ale mají jednu nepříjemnou vlastnost – velmi špatně se rozkládají. To je zároveň u plastu jeho zásadní výhoda, protože přesně proto se nám tam mocně hodí v energetice, potravinářství a dalších odvětvích. Ale od okamžiku, kdy jsme si uvědomili, že drobné flaksy plastu by se uvnitř nad (psů, koček, korýšů…) také mohly špatně rozkládat, začalo vědátory polévat nepříjemné horko.

Vím, že nic nevím

Osobně jsem k riziku mikroplastů byl spíše skeptický – ale už nejsem. V historii medicíny totiž sice obvykle nejprve zjistíme nemoc, a pak až jejího původce, zatímco prozatím je to u mikroplastů přesně naopak. Tedy, že víme, že jsou všude, ale moc nevíme, co to dělá se zdravím. Jenže! Známe i případy, kdy tomu bylo opačně – za nejslavnější jmenujme azbest.

Je přitom dost dobře možné, že v daných krevních vzorcích bylo ještě více typů plastů, metodologie této studie se ale zaměřila jenom nás hledání nejvýznamnějších typů plastů. Zábava tedy rozhodně teprve začíná!

Jak se mikroplasty dostávají do těla? Jaké tu mají případně vliv? Akumulují se někde? Nebo je vylučujeme? To vše jsou logické navazující otázky, na které však studie nemohla dát odpověď – pokládá jen základy dalšímu řešení těchto témat.

Prozatím panují obavy, že mikroplasty by měly být s to se krví dostávat do orgánů, kde by se skutečně dále mohly hromadit. Zatím jde jen o hypotézu, ale vzhledem k přítomnosti v krvi je tato možnost rozhodně validním směrem dalšího výzkumu.

Možné a nemožné

Není ani jasné, jaké vliv by mikroplasty mohly mít na lidské zdraví. Observační studie již naznačily, že mikroplasty by mohly mít vliv na vyšší riziko zánětu střev. Toto zjištění ale tanulo jen z korelace – a další zdravotní problémy zatím známý nejsou. Tušíme ale už, že mikroplasty způsobují více obtíží drobným živočichům – hmyzu a členovcům. Jejich biomy s vyšší mírou mikroplastů jsou totiž častěji chudší co do počtu jedinců a pestrosti.

Lze tedy předpokládat, že nějaký vliv budou mít i na zdraví lidí. Co přesně to ale znamená, bude muset odhalit až další výzkum.

Je samozřejmě taky dobré mít nás paměti, že jedna studie ještě nedělá trend. K tomu ji bude třeba potvrdit a rozšířit. Navíc nynější práce čerpá doslova jen z pár vzorků. Nicméně… Uvážíme-li, že mikroplasty byly již objeveny, inu, prakticky kdekoliv, kam jsme se podívali, aktuální zjištění rozhodně není překvapením.

Jak uvedli pisálci ze serveru Phys.org, Fay Couceirová, lektorka oboru biogeochemie a znečištění životního prostředí na University of Portsmouth, stran práce uvedla, že navzdory malému vzorku a nedostatku údajů o míře expozice účastníků je podle ní studie „robustní a obstojí při kontrole„. Ta skutečná otázka – co nám mikroplasty způsobují, je ale zatím stále tajemná jako hrad v Karpatech.

Vzniklo původně pro Mudrstart.cz.

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama