TLDR: Má velikost dvou rozměrnějších budov a ročně může pohltit 4000 tun CO2. To není přehršle mnoho, ale je to také ekvivalent 2 milionů dospělých stromů.. Oznámení tuna.
To horší
Při pohledu z výšky je Orca, stojící při geotermální elektrárně Hellisheidi, v zásadě menší než dvě rozměrnější haly kolchozu na mojí rodné vsi. Přesto jde o momentálně největší zařízení na přímé zachytávání oxidu uhličitého z atmosféry a jeho zadržování pod zemí. A od tohoto týdne je mašina plně v provozu.
Podstatnější je ale mechanismus fungování. Orca disponuje filtračním materiálem, který se postupně plné atmosférickým oxidem uhličitým (CO2). Ten je po naplněné následně uzavřen a zahřát tak, aby se CO2 z materiálu uvolnil. Zachycený plyn je následně v uzavřeném systému smíchán s vodou a vstřikován 1000 metrů pod zemi do čedičové skály, kde zkamení.
Za touhle srandou stojí švýcarská společnost Climeworks a islandská společnost Carbfi, přičemž mašina nese jméno Orca, protože s islandštině prý slovo „orka“ znamená „energie“. Celkově má mašina roční kapacitu zachytit kolem 4000 tun CO2 z atmosféry. To je podle regulí americké EPA zhruba ekvivalent roční uhlíkové stopy provozu… 890 automobilů.
Při existenci zhruba 1 miliardy aktivně používaných aut na Zemi tedy potřebujeme jenom asi milion dalších podobných továren, a uhlíková stopa silniční dopravy je umazána! Jenom pro ilustraci, na Zemi existuje zhruba 10 milionů továren. Takže postavit milion uhlíkových vysavačů není nepředstavitelný úkon – ale zjevně jde o úkon, který by vyžadoval obrovskou porci současné ekonomiky.
To dobré
Podívejme se na to ale z druhé strany – jeden dospělý strom ročně zadrží zhruba 20 kg oxidu uhličitého. Takže 40000 tun islandské fabriky je by vočko ekvivalentní 2 milionům dospělých stromů! Samozřejmě, nejde dnes jen o stromy dospělé (čerstvě zasazené stromy jaksi rostou rychleji a tím absorbují víc CO2), ale při tomhle obráceném úhlu je asi vidět, proč mají technologická řešení v něčem navrch…
Pravda, nerostou samy od sebe a nevypadají esteticky tak pěkně, jako urostlý topol! Orca taky asi blbě hoří, pokud byste ji narvali do velkého krbu. Ale zase jsou podobné zachytávače CO2 v poměru cena vs. výkon daleko efektivnější pro to, o čem se dnes bavíme – zachytávání CO2 z atmosféry!
Namísto toho, abychom tak museli vysadit 2 miliony stromů – a řešit vhodný terén, neporušenou biodiverzitu, dostatečně volné území, dostatek vody – můžeme prostě postavit tuhle srandu na pár stovkách metrech čtverečních. A udělat to opakovaně v relativně velkém množství i bez zalesnění Sahary…
Dobrá zpráva pro všechny
Z dnešního pohledu není žádné řešení lepší nebo horší – máte zahradu? Zasaďte tam strom. Máte přebytečné peníze, které chcete uvalit za klima? Investujte do Orcy nebo jeho analogů. Časem si trh přebere, co z toho je výhodnější řešení poptávky po snižování skleníkových plynů. Je klasicky dost dobře možné, že místo je tu pro obojí – Vatikán asi nepůjde cestou sázení lesů, zatímco Kanada spíše ano.
Co že to? Někdo ze čtenářů si stěžuje, že reálně přece podobné technologie nepotřebujeme? Inu, skutečně problematický efekt změn klimatu je sice nejspíše vzdálen dekády, ne-li staletí, ale kdybych vám teď řekl, že „za 50 až 100 let asi na Zemi dopadne ničivý asteroid“, nejspíše by vám taky přišlo rozumné se začít s tím hergot něco dělat!
Rozdíl mezi lidmi způsobenou změnou klimatu a asteroidy je jen ten, že u asteroidů je viníkem nevinná příroda, zatímco téma klimatu je vlivem provázání s lidskou ekonomikou zpolitizované až běda – takže máme dojem, že to snad ani nemá řešit, protože by to vyžadovalo nějaké změny v dosavadním chodu světa…
Pokud zastáváte tuto pozici, dobrou zprávou je, že právě mašiny na zachytávání oxidu uhličitého – ať už Orca anebo prostě hromada stromů – jsou přesně ten způsob, jak přiblížit uhlíkově neutrální svět, aniž bychom se zbavili všech producentů uhlíku! Dokonce bychom s dostatkem těhle mašin mohli i část přebytečného uhlíku odebrat a ugumovat některé již existující nežádoucí jevy!
Zachytávání CO2 je kamarád každého klimaskeptika, která zároveň uznává, že něco jako antropogenní změna klimatu může existovat (i když v tom třeba nevidí problém)! Takže pozvedněte číše islanského moku, protože navzdory všem protiargumentům a všem nedokonalostem je zprovoznění Orcy majoritně prima zprávou v jinak nepříliš optimistickém reportování o změnách klimatu!
[Ladislav Loukota]
Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]